GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 09:00   Güncelleme : 07-06-2021 09:00

ÇEVRE KATLİAMI HIZ KESMİYOR!

ÇEVRE KATLİAMI HIZ KESMİYOR!

Ordu'da gerçekleşen doğa katliamları durmak bilmiyor. Kurul Kalesi'nin altının oyulmasından Fatsa'daki altın madenine, HES'lerden ağaç kesimlerine kadar bitmek bilmeyen çevre katliamları 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde bile hız kesmedi.

Yeşili ve mavisiyle ünlü olan Ordu'da yeşilden eser kalmamaya başladı. Çevreye verilen zararlar her geçen gün artarken, yetkililerin bu duruma 'dur' dememesi pes dedirtiyor.

Kurul'un altı oyuluyor

10 yılı aşkın süreden bu yana arkeolojik kazı yapılan Kurul Kalesi’nin eteklerindeki taş ocağının doğa katliamı sürüyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde dahi Kurul'un altı oyulmaya devam ederken, tepkiler de çığ gibi büyüyor.

Özel bir firmanın tonlarca dinamit patlatarak ve iş makinaları ile dere yatağından Kurul’un zirvesine doğru devam ettiği doğa katliamına tepkiler olmasına karşın yetkililer durumu görmeden geliyor.

Fatsa'da da kıyım var

Fatsa ilçesindeki altın madeni de hem çevreye hem de yöre insanlarına ve tüm canlılara zarar vermeye devam ediyor. Tüm tepkilere ve itirazlara rağmen Fatsa'daki katliam da hız kesmiyor. Altın madeni şirketi, alanını genişletmek için sürekli ağaç kesimi yapmaya çalışırken, vatandaşlar kendi çabalarıyla engel olmaya çalışıyor.

Ordu'da Kurul Kalesi’nin altının oyulması ve Fatsa ilçesindeki altın madeninin yanı sıra derelerin suyunu kurutan HES'ler de 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde çevreye zarar vermeye devam etti.

Haber merkezi