GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 08:25   Güncelleme : 26-03-2021 08:25

"CEREMESİNİ SAĞLIKÇILAR ÇEKİYOR"

SES Ordu Şubesi Başkanı Ferit Ceylan, pandemi sürecinde kurallara uymayan vatandaşların ceremesini fedakar sağlık çalışanları ve vatandaşların çektiğini belirterek; "En az 14 gün sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ve şehirlerarası geçişlerin yasaklanması lazım." dedi.

 

Ordu'da vakaların bir türlü azalmadığına dikkati çeken Ceylan, kongre ve cenazeler yüzünden vakaların çok artış yaşadığını, kurallara uymayan insanların yüzünden fedakar insanların zarar gördüğünü söyledi.

"Şehirlerarası geçişler yasaklanmalı"

Ordu gibi vaka sayısı yüksek illerde şehirlerarası geçişlerin yasaklanması gerektiğinin altını çizen Ceylan; "Biz aylardan beri koronavirüs vakaları ve bulaşta durumun daha ciddiye gideceğini, vakaların artacağını birçok kez belirttik, uyarılarda bulunduk. En az 14 gün sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi gerekiyor. Bakıldığında Karadeniz illerinde vakalar daha yüksek. Bu yüzden de şehirlerarası geçişlerin yasaklanması lazım. Karadeniz'deki iller ve ilçeler birbirine çok yakın. Günübirlik çok rahat geçişler yapılabiliyor. Bunun önüne geçilmesi lazım." dedi.

"HES kodu yanıltıcı olabiliyor"

HES kodunun da yanıltıcı olabildiğine dikkati çeken Ceylan; "Eğer bir taşıyıcı sürüntü verip pozitifi görmezse, HES kodu onu zaten negatif gösteriyor. Birçok insan bunun farkına varamadan taşıyıcı olabiliyor. Bu kişilerin kalabalığa karışması vakaları çoğaltıyor." diye konuştu.

"Fedakarlıklar boşa gidiyor"

Kurallara uyulmamasından en çok sağlık çalışanlarının etkilendiğine dikkati çeken Ferit Ceylan, şunları söyledi; "Sağlık Bakanlığı'nın maske, mesafe ve hijyen diye kamu spotları var. Ancak diğer taraftan iktidar partisinin genel kurulundaki kalabalığı herkes gördü. Kurallara burada uyulmadı. Türkiye'nin 81 ilinden, ilçelerden insanlar akın akın Ankara'ya aktı ve bu insanlar geri dönecek. Virüs de yayılmaya devam edecek. Binlerce insan iç içe girmişler. Maske, mesafe yok. Öyle bir alanda hijyen hiç olmaz. Ak Parti kongreleri vaka sayılarının artışında çok etkili oldu. Vakaların artık düşmesini istiyoruz. Ancak bunun için ona uygun davranmak gerekir. Çünkü sağlıkçılar olarak koronavirüsün ceremesini biz çekiyoruz. Duyarsız insanlar yüzünden evde karantinada olan insanların fedakarlıkları boşa gidiyor."

Vaka artışlarının hastanelerdeki yatak durumunu da etkilediğini aktaran Ceylan, test yaptırmaya gelen vatandaşların %25-30'unun testinin pozitif çıktığını söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)