GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-07-2021 21:05   Güncelleme : 09-07-2021 17:05

ÇEKÜL AKADEMİ ORDU’DA TOPLANDI

ÇEKÜL AKADEMİ ORDU’DA TOPLANDI

 

Tarihi Kentler Birliği bünyesinde ÇEKÜL Akademi tarafından düzenlenen “Tarihi Yapılarda Onarım İlkeleri ve Yapım Önerileri Eğitimi” Ordu Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Ordu’da yapıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Karadeniz Tiyatrosu ve restorasyon çalışmaları yapılan alanlarda eğitimler gerçekleştirildi. İki gün süren eğitimlere Türkiye’nin birçok ilinde çeşitli kurum ve kuruluşlarda görevli müdür, mühendis, mimar, sanat tarihçisi, arkeolog, restoratör ve teknik personel katıldı.

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yüksek Mimar, Restorasyon Uzmanı Ayşe Nüvit Bayar’ın konuşmacı olarak katıldığı eğitimlerin ilk gününde tarihi yapılarda onarım ilkeleri ve yapım önerileri ile Ordu’da gerçekleştirilen koruma çalışmaları anlatıldı.

Eğitimlerin ikinci günü ise Ordu Büyükşehir Belediyesinin restorasyon çalışmalarının yapıldığı alanların gezilmesi ile devam etti. Sahada yapılan eğitimlerde tarihi yapılarda onarım ilkeleri ve yapım önerileri hakkında eğitim gerçekleştirildi. Eğitimlerde ayrıca katılımcıların projelerinin incelenmesi, malzeme bilgisi ve koruma önerileri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

İki gün süren eğitim programı genel değerlendirmelerin yapılmasının ardından düzenlenen sertifika törenin ardından sona erdi. Haber merkezi