GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-09-2021 08:15   Güncelleme : 01-09-2021 08:15

"CAN SUYU OLMAZSA OLMAZ"

Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, normalleşmeyle birlikte esnafların dükkanlarını açmış olmasına karşın birikmiş borçların aynı şekilde durduğunu belirterek, “Esnafımızın birikmiş borçlarını kapatması için can suyu kredisi olmazsa olmaz” dedi.

 

Küçük esnaf ve sanatkârların günü birlik sıcak paralarla yaşamını idame ettiren bir kesim olduğunu aktaran Akyürek, esnaflara can suyu kredisi verilmesini istedi.

"Birikmiş borçlar var"

"Salgının cefasını en çok çeken kesim olan esnaf ve sanatkarlarımızın biriken borçlarını ödeyebilmesi için sıfır faizli, 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli can suyu kredisi verilmeli" diyen Akyürek, sözlerine şöyle devam etti; "Esnaflarımız normalleşmeyle birlikte dükkanlarını açtı. Günübirlik kendilerini idame ettirebiliyorlar ancak bu sefer de birikmiş borçlar var. Kira, kredi, vergi borçları, SSK ve Bağ-Kur primleri gibi bulunan esnaflarımız, ancak can suyu kredisi ile nefes alabilir. Neredeyse 1.5 yıl boyunca iş yapamayan esnaflarımız oldu. Borçlar her ne kadar yapılandırılsa da bu yeterli olmadı. Esnafımızın birikmiş borçları aynı şekilde duruyor. Esnafımızın birikmiş borçlarını kapatması için can suyu kredisi olmazsa olmaz."

Akyürek, esnafların sıfır faizli, 6 ay geri ödemesiz ve uzun vadeli krediye ulaşılabilmesi için etkin sicil affının da mutlaka çıkarılması gerektiğini savundu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)