GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 08:40   Güncelleme : 29-03-2021 08:40

BÜYÜKSÜN ALTINORDU…

BÜYÜKSÜN ALTINORDU…

 

Pandemi nedeniyle 1 yılda askıda 206 bin ekmek paylaşan, 100 bin sıcak yemek servisi yapan, bin tablet dağıtan ve 18 bin gıda paketi dağıtarak emsallerini ve Büyükşehiri bile geride bırakan Altınordu Belediyesi, 15 milyon TL’lik yeni destek paketi ile de zirve yaptı.

Türkiye’de COVİD-19 salgınının başladığı 2020 Mart ayından bu yana halk sağlığı için salgınla etkin bir mücadele yürüten Altınordu Belediyesi, dezenfeksiyondan sosyal yardımlara, ulaşımdan alt ve üst yapıya kadar hayatı kolaylaştıracak pek çok yatırımı hayata geçirdi.

Bütçe fazlası

Salgında benzerine az rastlanır çalışmalar ve sosyal yardımlar yapan Belediye, bu mücadeleyi gerçekleştirirken bütçe fazlası veren ve Fen işlerinde de bu zamana kadar gerçekleştirilmemiş bütçeyle mahallelere hizmet götüren bir performans ortaya koydu.

Kimse yalnızlık hissetmedi

Pandemi ile mücadelede toplum sağlığını koruma çalışmalarının yanında vatandaşlarla büyük bir dayanışma seferberliği de yürüten Altınordu Belediyesi şehirde hiç kimseyi yalnız bırakmadı. Hem merkezde hem de kırsalda şehrin dört bir yanında kesintisiz sürdürdüğü sosyal Belediyecilik örneği çalışmaları ile Altınordu Belediyesi adeta tarih yazdı.

206 bin ekmek, 100 bin sıcak yemek

Koronavirüs vakalarının ve temaslıların artması sonucu karantinaya alınan bölgelerin tüm ihtiyaçlarına anında cevap verildi. Gıda ve hijyen kolileri karantina bölgelerine hızlı şekilde ulaştırıldı. Toplumun tüm kesimlerini kapsayan çalışmaları ile vatandaşları yalnız bırakmayan Belediye, köylü üreticilerin ürünlerini kapılarında satın alıp ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ulaştırdı. Askıda ekmek uygulaması ile 206 bin ekmeğin paylaşımı yapılırken, 100 bin sıcak yemek servisi gerçekleştirildi. İçerisinde yerli üretim ürünlerin ağırlıklı olduğu 18 bin gıda paketi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken 8 bin 500 hijyen paketi de vatandaşlara dağıtıldı.

Patiler için 40 ton mama

2 milyondan fazla maske vatandaşlarla buluşturuldu. Can dostlarımız da unutulmadı. Sevimli dostlarımıza 40.260 kg yem ve mama dağıtımı yapıldı.

Eğitimde fırsat eşitliği için 1000 tablet

Pandemi döneminde tüm bu yapılanların yanında eğitimde fırsat eşitliği adına öğrencilere 1000 tablet ile destek veren Altınordu Belediyesi, hükümetin ve Büyükşehir belediyesinin açıkladığı destek paketlerini tamamlayıcı olarak pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf, işçi, üretici, sporcu, sanatçı, öğrenci, engelli bireyler, yeni bebek sahibi olan aileler, üretici köylü kadınlar, yaşlılar asker aileleri, dolmuşçular, kantinciler dahil toplumun tüm kesimlerini kapsayan 15 MİLYON TL’lik dev sosyal destek paketini de uygulamaya koydu.

Belediye hizmetleri de hız kazandı

Altınorndu Belediye Başkanı Aşkın Tören, ilçede  bir yandan salgınla mücadele ederken diğer yandan da salgını fırsata dönüştürüp alt ve üst yapı çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, “Yıllardır bakım yapılmayan caddelerde çalışmalar yürütüldü. Mahalleler alt ve modern üst yapıya kavuşturuldu. Uzun süredir konforlu yol bekleyen mahallelerin bu talepleri bir bir gerçekleştirildi. Şehrin sorunlarına neşter vuruldu. Tasarruf bütçesiyle Belediye bütçe fazlası verirken, Fen İşlerinde de bu zamana kadar yapılmayan çalışmalar yürütüldü. Pandemi yokmuş gibi hizmetlere imza atıldı” dedi.

2 milyon 723 bin 63 m2 alan dezenfekte edildi

Altınordu Belediyesi, dezenfekte çalışmalarını da rakamlarla şöyle açıkladı:

“92 mahallenin tamamında dezenfeksiyon çalışması yapıldı. Sokaklar kurumadı. Toplu kullanım alanları bir bir dezenfekte edilerek, insanların sosyal kullanım alanlarında virüse maruz kalması önlendi. 8 bin 300 noktada 1 milyon 802 bin 819 metrekare kapalı alan dezenfekte edildi. 924 bin 244 metrekare cadde sokak ve park sterilize edildi. Toplamda 2 Milyon 723 Bin 63 metrekare alanda dezenfekte çalışması yapıldı.

250 bin bina ve işyeri ilaçlandı

Toplu ulaşım araçları, toplu yaşam ve ortak kullanım alanları, alt ve üst geçitler, ibadethane, oyun parkları, pazar alanlarını kapsayan çalışmalarda bin 45 kamu kurumu, 200 bin 190 hizmet binası, 10 binden fazla araç, 445 eczane, 694 ibadethane, 334 kuaför- berber, çay ocağı , kahvehane ve kafe işletmeleri, taksi durakları, market-bakkal ve sivil toplum kuruluşlarının dahil olduğu 423 işyeri, 97 kreş ve gündüz bakım evi, 211 okul, 95 aile sağlığı merkezi olmak üzere titiz bir takvimle pandemide hijyen hizmeti sunuldu.

Moraller bozulmasın diye…

Altınordu Belediyesi, pandemi döneminde vatandaşların moral ve motivasyonunu en üst seviyede tutabilmek adına birçok moral etkinliği de düzenlendi. Arabalı açık hava sinema etkinlikleri ile insanların sosyal faaliyette bulunmasına katkı sağlandı. Ramazan akşamının neşesi mahallelere taşındı. Hafta sonları pandemi etkinlikleri, konserleri düzenlenirken, diğer taraftan da 92 mahallede uyarıcı ve bilgilendirici çalışmalar gerçekleştirildi. Haber merkezi