GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-08-2021 08:40   Güncelleme : 31-08-2021 08:40

BÜYÜK ZAFERİN 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

BÜYÜK ZAFERİN 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 99. Yıl Dönümü dolayısıyla Ordu'da çeşitli etkinlikler ve programlar düzenlendi.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, ilk olarak Altınordu'daki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Önce Vali Tuncay Sonel, ardından da Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, anıta çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından program sona erdi.

Tebrikat töreni yapıldı

Atatürk Anıtı’ndaki çelenk sunma töreninin ardından, tebrikat törenine geçildi. Valilik Makamında, Vali Tuncay Sonel, beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ile birlikte tebrikleri kabul etti.

Tören düzenlendi

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına, Ordu Lisesi önünde yapılan törenle devam edildi. Burada düzenlenen törene, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş ve protokol mensupları katıldı.

Vali Sonel, beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ile birlikte törene katılanların bayramını kutlamasının ardından tören programına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Teğmen Bahar Yılmaz Tural yaptı.

"Ne kadar övünsek az"

Teğmen Tural; "Mazisi şan ve şerefle dolu bir milletin çocukları olarak bu zaferle ne kadar Çünkü her evresiyle düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat, Trük milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun yüksek kudret ve kahramanlığını bir kez daha kanıtlamıştır. 30 Ağustos Zaferiyle milletimizin aydın, mutlu, müreffeh geleceği garanti altına alınmıştır." dedi.

Ardından Jandarma er Erdin Akbulut, Zafer Türküsü adlı şiiri okudu.

"Geçmişimizi unutmayalım"

Vali Tuncay Sonel ise 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili şunları söyledi; "Ay yıldızlı al bayrağımızın ne zorluklarla kazanıldığını hatırlatmak isterim. Sevgili çocuklar, gençler, çok çalışalım, geleceğe güvenle bakalım, tarihimizi iyi araştıralım, bize bu vatanı armağan eden ecdadımızı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, şehitlerimizi, gazilerimizi unutmayalım. Ordumuzun 19 ilçesinde 399 şehidimiz, 522 gazimiz var. Fırsat buldukça şehit ailelerimizi, gazilerimizi ziyaret edelim, onların kıymetini bilelim. Bir anne baba, evladını bu vatan uğruna şehit vermişse, onlar bizim başımızın tacıdır. Onlara ne yapsak azdır. Birlik ve beraberliğimizden taviz vermezsek, en iyisini yaparsak, gelecek Türkiye'sinde ülkemiz daha da başarılı olsun."

Ordu Lisesi önünde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı, bayrak ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul