GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-07-2021 08:10   Güncelleme : 13-07-2021 08:10

BU YAZIYI OKUMADAN KURBANLIK ALMAYIN

BU YAZIYI OKUMADAN KURBANLIK ALMAYIN

 Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KET-BİR) Ordu İl Başkanı Resul Demir; ''Kurbanlık fiyatları bu sene geçen seneye kıyasla yaklaşık yüzde 30 arttı'' dedi.

 

Bu sene kurbanlık fiyatları ne kadar oldu?

Resul Demir: “Kurbanlık erkek dana canlı kilo fiyatı 30 ile 34 TL arasında değişiyor. Dişi düve canlı kilo fiyatı 28 ile 32 TL. Damızlık vasfını yitirmiş inek canlı kilo 26 ile 28 TL. Toklu olarak tabir edilen koyun ve keçinin de canlı kilo fiyatı 35 ile 40 TL arasında. Damızlık değeri olmayan koyun keçi ise 25 TL olarak belirlendi.”

Geçen yıla göre artış var mı?

Resul Demir: “Geçen sene fiyatlar bunun biraz daha altındaydı. 2020'de büyükbaş kurbanlıkların canlı ağırlıkta kilosu 23 ile 25 TL, küçükbaşta ise 27 ile 30 TL civarındaydı. Bu sene ise yaklaşık yüzde 30 oranında arttı''

Hangi hayvanlardan kurban olur?

Resul Demir: “Kurbanlıklar; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemez. Kurban olabilmesi için, kurbanlık hayvanın süt dişlerini değiştirmiş olması gerekir. Bu da; deve 5, sığır ve manda 2, koyun ve keçi 1 yaşını doldurunca gerçekleşir. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.”

Kurban edilecek hayvanlar hangi nitelikleri taşımalı?

Resul Demir: “Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet hem de sağlık bakımından önemli. Bu nedenle, hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan bu özellikleri taşıması kurban edilmesine engel değil. Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez.”

Gebe hayvanın kurban edilmesi caiz mi?

Resul Demir: “Gebe hayvanların kurban olarak da etlik olarak da kesilmesi uygun değil. Ancak kesilmesi durumunda da kurban ibadeti yerine gelmiş olur. Kurban edilmek üzere belirlenen gebe bir hayvan kurban edilmeden yavrulayacak olursa iki yol izlenir. Ya o yavru da annesiyle birlikte kesilir, fakat sahibi etini yemez, yoksullara verir. Yerse kıymetini sadaka olarak vermelidir. Ya da kesilmez ve yavrunun kendisi ya da değeri fakirlere sadaka olarak verilir.”

Pandemiyle beraber geçmiş yıllara göre kurban pazarlığında değişen bir şey oldu mu?

Resul Demir: “Koronavirüs salgını nedeniyle kurbanlık pazarlarında eskisi gibi el ele tutuşarak, ek sıkışarak uzun pazarlıklar yapılmıyor. Hem yetiştiriciler hem de kurbanlık almaya gelen vatandaşlarımız bu konuda hassas davranarak, kurallara uyuyor. Pazarlıklar sosyal mesafe kurallarına göre yapılıyor''

Pandemide et paylaşımı nasıl olacak?

Resul Demir: “Önceden 7 kişi bir araya gelerek büyükbaş kurban kesiyordu. Yani hep birlikte, yan yana durarak etleri kesip, dağıtıyorlardı. Bu sene böyle bir şey söz konusu değil. Bu sene kalabalık olmasın diye bir kişi görevlendirilecek. Ruhsatlı mezbahalarda kurban kesilecek ve sosyal mesafe kuralları çerçevesi içinde et dağıtımı ve paylaşımı yapılacak.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Röportaj)