GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-04-2021 08:05   Güncelleme : 07-04-2021 08:05

"BU İŞİN ŞAKASI YOK!"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Çin, Alman, Amerikan aşı seçimi yapılmaması gerektiğini belirterek, "Aşıların birbirlerine üstünlükleri yok. Hangisi olursa olsun, ama aşı olun." dedi.

Ciddi rahatsızlıkları bulunan kişilerin Ramazanda oruç tutmaması gerektiğini aktaran Coşkun, bol bol su içilmesi önerisinde bulundu.

"Hayatınızla kumar oynamayın"

Covid 19’a karşı ellerindeki en iyi silahın aşı olduğunu belirten Coşkun; "Çin aşısı ülkemizde neredeyse birinci ve ikinci doz toplamında 20 milyona civarında yapıldı ve muazzam koruma sağladığı, ciddi yan etkisinin ise hiç olmadığı görüldü. Diğer Alman, Amerikan ortaklı aşı ise yurdumuzda henüz yeni yapılmaya başlandı, Avrupa’da çok yapıldı o da aynı etkilere sahip fakat tek fark, Alman Amerikan aşısının teknolojisinin dünyada ilk kez deneniyor olması. Bu konuda tıp literatürü henüz yeni, tecrübeler sınırlı. Ben Çin aşısı oldum, ama diğer aşı var deselerdi onu da vurdururdum. Birbirlerine üstünlükleri yok. O nedenle sakın aşı tercihi sonucu aşı vurdurmayacak noktaya gelmeyin! Hayatınızla kumar oynamayın! Bu işin şakası yok. Bir an evvel hızlı bir şekilde gidin aşınızı olun. Hangisi olursa olsun, ama aşı olun." diye konuştu.

"Hastalığınız varsa orucu erteleyin"

Ramazan ayı içinde bazı uyarılarda bulunan Coşkun, sözlerine şöyle devam etti; "11 ayın sultanı yaklaşan mübarek Ramazan ayında gelin bu sefer kilo vererek hem de daha sağlıklı çıkalım. İftar sofrasında az yiyelim, sahurda daha az yiyelim. İftar sofrasında çorba ve limon olmazsa olmazımız olsun. İftar ile sahur arasında en az 2-3 litre su içmeliyiz. Ne kadar su içersek orucu o kadar rahat geçiririz. Su gıda takviyesinden de önemlidir. Sahurda bir adet yumurta veya peynir mutlaka olsun. Aslında en güzeli sahurda hafif bir kahvaltı yapalım. Ramazan pidesine de bir sınır koyalım. Sofrada bir avuç büyüklüğünden fazla pide yemeyelim. Eğer vücudumuzda ciddi bir hastalık varsa ve oruç tutunca daha zor durumda kalacaksak, bunu hekime danışarak, orucu erteleyelim veya fidyesini verelim, oruç tutarak sağlığımızı daha zora sokmayalım."

Coşkun, son olarak Ramazan ayında da coronadan korunmak için önlemlere devam edilmesi gerektiğini hatırlatarak, "En önemlisi teravih namazı evde kılınsın. İftar soframızda hane halkından başkası olmasın." diyerek sözlerini tamamladı.

Haber merkezi