GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-09-2021 08:25   Güncelleme : 15-09-2021 08:25

"BU FİYATLAR KABUL EDİLEMEZ"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alımlarına rağmen serbest piyasada fındık fiyatlarının 23.50-24 TL seviyelerine düşmesine tepki göstererek, "Bu fiyatlar kabul edilemez. Üreticilerimiz fındığını ya TMO'ya versin ya da bekletsin." dedi.Üreticilerin serbest piyasadaki fiyatları hak etmediğini aktaran Soydan, bir yıl boyunca emek verilen bir ürünün fiyatının bu olmaması gerektiğini savundu.

"Fiyatlar yetersiz"

Üreticilerin serbest piyasadaki fiyatlardan memnun olmadığının altını çizen Soydan, "Serbest piyasa fiyatları, TMO'nun fındık alımları olmasına rağmen 23,50- 24 TL seviyelerine kadar geriledi. Üreticilerimiz, serbest piyasada düşen fiyattan memnun değiller. Çünkü bu fiyatlar maliyeti bile karşılamıyor. Serbest piyasada böyle bir fiyatın oluşmasını da kabul etmiyoruz. Geçen yıl serbest piyasa fiyatları 25 TL'yi bulmuştu. Aradan 1 yıl geçti, bu kez fındık fiyatı serbest piyasada 24 TL bandında seyrediyor. Bu fiyatlar yeterli değil." dedi.

Fındık fiyatlarının düşmesi için hiç bir sebep olmadığını aktaran TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasanın geçmişte olduğu gibi bu yıl da güven vermediğini dile getirdi.

"Sabırlı olmak lazım"

Üreticilere fındıklarını 26.5 liralık TMO fiyatının altına vermeme tavsiyesinde bulunan Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 50 randıman için alım fiyatı 26.5 TL. Randıman iyi gelmesi durumunda bu fiyat 28-29 liraları bulabiliyor. 50 randıman bile gelse 26.5 TL. Ancak aynı fındık serbest piyasada 24 TL civarında. Bu fiyatlar üreticilerimiz için yeterli değildir. O yüzden üreticilerimiz fındığını ya TMO'ya versin ya da bir süre bekletsin. Çünkü serbest piyasa fiyatları beklenen seviyenin altında kaldı. Borcu ya da acil ihtiyacı olan üreticilerimiz fındığını serbest piyasaya satıyor. Ancak borcu olmayan üreticilerimiz fındığını bekletmeli. Bu sezon rekolte de az. Fındık fiyatı bir süre sonra yükselecektir. Bunun için de acele etmemek, sabırlı olmak ve fındığı emanete bırakmamak gerekiyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul