EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-02-2021 08:05   Güncelleme : 11-02-2021 08:05

"BU FİYATLAR KABUL EDİLEMEZ"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 26 liraya kadar çıkan fındık fiyatının hiçbir sebep olmadan 21 lira seviyelerine kadar indiğini belirterek, üreticilerin fiyatların yeniden 26 lira seviyesine yükselene kadar serbest piyasaya fındık indirmemekte kararlı olduğunu dile getirdi.

Serbest piyasanın fındık fiyatları konusunda yine güven vermediğini aktaran Soydan, TMO'nun üretici için bir güvence olduğunu, serbest piyasanın da fındık almak istiyorsa, fiyatı yükseltmesi gerektiğini savundu.

"Serbest piyasa güven vermiyor"

Serbest piyasada fındık fiyatlarının umulduğunu gibi olmadığına dikkati çeken Soydan; "Fındık fiyatları serbest piyasada beklemediğimiz seviyelerde. Fındık fiyatı 25-26 lira olduktan sonra bugünkü fiyatlar kesinlikle kabul edilebilir değil. Hasat sezonunun ardından hızlı bir şekilde 26 lirayı bulan fiyatlar bugün 21 liraya kadar gerilemiş durumda. Fındık fiyatlarının düşmesi için hiç bir neden yok. Son şekline baktığımızda Ocak ayı fındık ihracat rakamları da normal seviyelerde. Fındık geçen sezona göre az olmasına rağmen ihracat çok da düşük değil. Maalesef serbest piyasa yine güven vermiyor. Serbest piyasa umduğumuz gibi değil." dedi.

"Fiyatların yükselmesini bekliyoruz"

'Serbest piyasada bu durumların olacağını, fındık fiyatının olur olmaz düşeceğini biliyorduk' diyen Soydan, sözlerine şöyle devam etti; "Bu yüzden de devletin müdahalesini istedik. Düşen fiyatlara rağmen üreticilerimiz direniyor ve fındığını pazara indirmiyor. Üreticilerimiz ne 21-21.5 liraya serbest piyasaya ne de 22 liraya Toprak Mahsulleri Ofisi'ne fındık götürmüyor. Üreticilerimizin direnci sürüyor.  Elinde fındık bulunan üreticilerimiz haklı olarak fiyatların serbest piyasada yükselmesini bekliyor. Bugünlerden sonra fiyatların yükselmesini bekliyoruz. Üreticilerimiz fındık fiyatlarının ancak yeniden 26 lira seviyelerine geldiğinde pazara fındık indirir. Fındık fiyatlarının artık çıkması lazım. Üreticinin, bahçesine baktığı, emek verdiği ve para harcadığı bir dönemde fiyatların bu seviyelerde olması uygun değil. Bir an önce fiyatlar hak ettiği yere gelmeli."

"TMO, paniği önledi"

'Üreticilerin fındığını panik yapıp pazara indirmemesinin sebebi TMO'nun piyasada olmasıdır' diyen Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; "TMO olmasaydı, üreticilerimiz panik yapıp fındığını pazara indirebilirdi. Ancak TMO, 30 Nisan 2021 tarihine kadar fındık alacak. Bu üreticinin elinde bir koz ve güç. Üretici, fındık fiyatları düşük olsa bile en kötü ihtimalle Nisan ayında fındığı yine 22 liradan TMO'ya veririm diyor. Onun için üretici, TMO'ya güvenerek fındığını indirmiyor. Serbest piyasada üreticiden fındık almak istiyorsa, fındık fiyatını en az 26 lira seviyelerine kadar yükseltmeliler."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)