GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 20:30   Güncelleme : 23-02-2021 18:02

“BU FAİZLERLE BU BORÇLAR ÖDENMEZ!”

“BU FAİZLERLE BU BORÇLAR ÖDENMEZ!”

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, çiftçilerin kredi aldıkları kuruluşa çağrılıp kullandığı kredinin fazinin alınarak borcunun devam ettirildiğini açıkladı.

Ziraat odalarının talepleri doğrultusunda TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’ın yüksek faizlerden çiftçilerin kurtuluş reçetesi ilgili kurumlara sunuldu. Raporu değerlendiren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Ziraat bankasından kredi almakta zorlanan küçük çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerine ve özel bankalara yönelmekte, buralardan yüksek faizle kredi çekmekte, çok pahalı girdi, alet ve ekipman temin etmektedirler. Çiftçimizin üretimden elde ettiği geliri dikkate aldığımızda, yüksek faizlerle yapılandırılan bu borçların geri ödenmesi mümkün değildir.” Dedi.

“Faizi alıp borcu  devam ettiriyorlar”

Bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin takipteki borçlu sayısını az göstererek, çiftçinin önemli bir kısmının borcunu ödediği açıklamalarının da doğru olmadığına işaret eden Atakan Akça, şunları söyledi:

“Gerçek şudur ki; çiftçimiz kredi verilen kuruluşa çağrılmakta, borcunun faizi alınarak borcu devam ettirilmektedir. Bu borç kapanmış görünmektedir. Ya da kredi kuruluşları kendi bünyelerinde bu borçları yüksek faizlerle yapılandırmaktadır. Takipten çıkan bu borçlar ödenmiş gibi görünmektedir. Hâlbuki borç ödenmemiştir. Çiftçimiz ya icraya düşmekte veya traktörünü, tarlasını satarak borcunu ödemektedir.”

Zaman daralıyor

Raporda yer alan çözüm önerileri de şöyle:

“Kırsaldan yaşanan göçleri ve tarımdaki nüfusun yaş ortalamasını dikkate aldığımızda bu tedbirleri almak için çok fazla zamanımızın kalmadığı görülmektedir.

Faizsiz ve uzun vadeli yapılandırma

Bu gerçeği görerek, üretimin çok önem kazandığı pandemi ve kuraklık sürecinde, çiftçimizin ödeyemeyerek takibe düşen borçları ile yüksek faizle yapılandırdığı borçlarının faizsiz olarak uzun vadeye yayılması çiftçimizin rahat bir nefes almasını sağlayacak, çiftçimizi tarıma kazandıracaktır. Şunu unutmamak gerekir ki; zor bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde ülkemizin hem çiftçimize hem de onun üretimine çok ihtiyacı vardır.

Düşük faizli kredi verilmeli

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçimizin düşük faizli kredi ihtiyacının tamamını karşılamalıdır. Tarım Kredi kooperatifleri faizlerini Ziraat bankası seviyelerine çekmelidir. Kredi kullanımında bankalar, masraf, komisyon, ipotek, hayat sigortası, tarım sigortası gibi çiftçinin maliyetini artıran taleplerde bulunmamalıdır.” Haber merkezi