GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 09:20   Güncelleme : 01-06-2021 09:20

"BÖYLE REKOLTE AÇIKLANMAZ"

Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi'nin (INC) 790 bin ton fındık rekoltesi açıklamasına değinerek, "Mayıs ayı içerisinde şu kadar fındık olur demek tekniksel olarak yanlış. Bu rekolte belirtmek değil, Türk fındık üreticisine zarar vermektir." dedi.

 

Her şeyin kuralı olduğu gibi fındık rekoltesi açıklamanın da belli kriterleri olduğunu aktaran Şensoy, rekoltenin çotanak sayımına göre Temmuz ayında açıklanabileceğini söyledi.

"Teknik olarak yanlış"

Açıklanan fındık rekoltesinin hiç bir hükmü olmadığını söyleyen Şensoy, şunları kaydetti; "INC, 790 bin ton fındık rekoltesi açıkladı. Her yıl bu oyunu tekrarlıyorlar ama artık tutmuyor. Mayıs ayı içerisinde şu kadar fındık olur demek tekniksel olarak yanlış. Böyle bir rekolte açıklaması olamaz. Fındıkta rekolte çalışması Temmuz ayının ortalarında çotanak sayarak ve metotlarına uyuyarak yapılır. Yıllarca Türkiye'nin fındık rekoltesini belirleyen ekipte yer aldım. Mayıs ayında rekolte açıklanamaz. Tekniksel olarak yanlış. Temmuz ayında fındık olan illerde belirlenen bahçelerdeki ocaklar 15-20 gün boyunca tek tek gezilir. Sahadaki çalışmaların ardından masa başı çalışmalar başlar. Bunlarla beraber fındık rekoltesi açıklanır.

"Bu açıklamanın karşısındayız"

Mayıs ayında 790 bin ton fındık olacağını açıklayacaksınız. Üzerine bir de geçtiğimiz seneden 90 bin ton stoktan geliyor demek, Türk fındık üreticisine zarar vermektir. Biz bu açıklamaların karşısındayız. Fındık tüm ülkenin ürünüdür. Biz sadece Karadeniz'deki fındık üreticisine değil, ülkemizin hakkına da sahip çıkıyoruz. Çünkü ülkemiz, en çok dövizi fındıktan elde ediyor. Cari açığı kapatmaya çalışan da fındıktır. Sahada gördüğümüz kadarıyla bu fındık yok. Üreticilerimiz de geçen yıl ki fındığın olmadığını söylüyorlar. Geçen yıl 640 bin ton fındık olacak denildi. Tutmadı. Bu yıl için 795 bin ton fındığı nereden bulduklarını bize açıklamak zorundalar. Yaptıkları zalimlik ve art niyetliliktir. Onları kınıyorum."

Şensoy, son olarak Türkiye İstatiktik Kurumu'nun da 700 bin ton fındık rekoltesi açıkladığını hatırlatarak, "INC'nin açıkladığı rekolte ne kadar yanlışsa, TÜİK'in ki de o kadar yanlıştır." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)