GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-09-2021 21:00   Güncelleme : 29-09-2021 18:03

BORCU OLANLAR DİKKAT! BUGÜN SON GÜN

BORCU OLANLAR DİKKAT! BUGÜN SON GÜN

 

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin yapılan düzenlemeden gelen son güncellemeyle 4 milyon 760 bin kişi başvurdu. Vergi barışı fırsatından faydalanmak isteyen vatandaşlar için bugün son gün. Başvurular bugün akşama kadar devam ederken, peşin ödeme yapmak isteyen vatandaşlara, 30 Kasım tarihine kadar ödeme yaptıkları halde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

7326 sayılı yapılandırma kanununun 30 Eylül Perşembe günü itibarıyla sona erecek olan yapılandırmada son viraja girildi. Vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK), belediyelere ve alacakları yapılandırılan çok sayıda idareye başvurular, bugün akşama kadar yapılabilecek.

Kanun kapsamında, vergi ve prim borçları başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna olan kesinleşmiş borçların cezaları kaldırılarak güncelleniyor ve taksitle ödeme imkanı sağlanıyor.

2016-2020 yılları için matrah ve vergi artırımı imkanı da bulunan yasa kapsamında matrah ve vergi artırımı yapan mükellefler hakkında vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmıyor.

Yapılandırılan borçlar peşin veya taksitler halinde ödenebilecek ve peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

Yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödemelerinin 30 Kasım Salı gününe kadar yapılması gerekiyor. Haber merkezi