GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-07-2021 08:00   Güncelleme : 14-07-2021 08:00

“BİZİM PARAMIZ NE OLACAK?”

“BİZİM PARAMIZ NE OLACAK?”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Belde inşaatları ile ilgili “103 değil, 79 milyon lira ödeyeceğiz” sözü yeni bir tartışma yarattı. Buradan ev alanlar belediyeye yatırdıkları 17 milyon lirayı ve faizini soruyor.

Daha önce Belde evler inşaatı ile ilgili belediyenin kasasından tek kuruş çıkmayacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Temmuz ayı meclis toplantısında tazminat ödeyeceklerini itiraf etti.

“103 değil, 79 milyon lira”

Yıktıkları Belde Evler inşaatı için muhatap ortaklığa ödeneceği söylenen tazminatın 103 milyon lira değil, 79 milyon lira olduğunu ileri süren Başkan Güler, “Ayrıca eski meclisin bir sorumluluğu yok çünkü yetkisiz imzalanmış bu iş. Meclis üyelerinin bu anlamda gönlü ferah olsun. Zarar ediyoruz dediler ama bizim 18 milyon karımız var. Yeri geri aldık. Halka açık bir şekilde. Şu anda da orada yüzüyor denizden faydalanıyorlar. Yanlış bir işi durdurduk” dedi.

Müşterilere de 17 milyon lira ödenecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Belde Evler’den konut satın alan ve parasını belediyeye yatıran kişilerin 17 milyon lira tutarındaki alacağını ise gündeme getirmedi. Konut alarak paralarını belediyeye yatıran vatandaşların faizsiz toplam 17 milyon lira alacağı bulunuyor.

Faizleriyle 110 milyon lirayı bulur

Firmaya ödenecek 79 milyon lira ile, konut alan vatandaşlara ödenecek 17 milyon liraya faizlerinin de eklenmesi durumunda, belediyenin kasasından Belde Evler yıkımı için çıkacak paranın, yaklaşık 110 milyon lira olacağı söyleniyor.

Cumhurbaşkanından ‘ödeyin’ talimatı

Ankara’da yapılan il başkanları toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Belde Evleri de konuştuklarını belirten Başkan Hilmi Güler, şu bilgileri verdi:

Böyle bir hatanın giderilmesinden dolayı oldukça memnun durumda. Yapacağımız ödeme hakkında da kendisine bilgi sundum ve süratle hareket etmemizi ifade etti.” Haber merkezi