GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 09:05   Güncelleme : 23-02-2021 09:05

"BİTMESİNİ İSTEMEYENLER OLABİLİR"

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda sadece 10 km'lik bölüm kalmasına karşın 2024 yılında biteceğini belirterek, "Trabzon'un Ovit Tüneli 2 yılda bitiyor. Ama 160 yıldır bitmeyen Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun 10 km.'si 2024'e kalıyor." dedi.

Karadeniz-Akdeniz Yolu'nda bekleyiş uzadı!

 

Orta ve Doğu Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi; Ordu, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Adana ve Hatay ili sınırları içinden geçerken, 50 ili de birbirine bağlıyor. 2020 yılında bitmesi planlanan yolda tarih yine uzadı.

Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun Ordu'nun yanı sıra 50 ili ilgilendirdiğini aktaran Şahin, bu yolun bitmesiyle Ordu ve çevre illerin ekonomisinin daha da canlanacağını söyledi.

"2024'e kaldı"

Yolun tamamlanmasının yine uzadığını söyleyen OTSO Başkanı Şahin, "Karadeniz-Akdeniz Yolu'nu 2020 yılında açarız dedik. 2021'de de açılamıyormuş, 2024'e kaldığı söyleniyor. Sadece 10 km. yol kaldı. Trabzon'un Ovit Tüneli 2 yılda bitiyor. Ama 160 yıldır bitmeyen Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun 10 km.'si 2024'e kalıyor. Trabzonlular 2 yılda bitiriyor, biz 160 yılda bitiremiyoruz. Tüneller bitti. Sadece 10 km. yol var. Altınordu Merkezden Uzunisa kadar yol kaldı." dedi.

"İstemeyen güçler mi var?"

Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun çok sayıda ili yakından ilgilendirmesine karşın bir türlü bitmeğinin altını çizen Şahin, sözlerini şöyle tamamladı;

"Karadeniz-Akdeniz Yolu'nu illa yapılmasını istemeyen güçler mi var? Bizi direkt İç Anadolu'ya, Güney Doğu Anadolu'ya, Akdeniz'e, Doğu Anadolu'ya bağlayan, 50 ille direkt ticaretimize etki edecek bu yolu yaptırmayan bir güç var herhalde. Bu yol yapıldığında Ordu'nun ekonomisi katbekat güçlenecek. En kısa yol olduğu için herkes buradan geçecek. Ölçtük yolun tam merkezi Ordu. Belki bu yola alternatif yollar olduğu için bitmesini istemeyenler olabilir. Onlar da bitsin de pasta bölünsün istiyorlar.  Karadeniz-Akdeniz Yolu bittiğinde Ordu ve çevre illerin ekonomisi daha da canlanacaktır. Karadeniz-Akdeniz Yolu sadece Ordu'nun ihtiyacı değil. Sivas, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri gibi sanayi şehirlerinin de ihtiyacı."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)