GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 08:05   Güncelleme : 20-04-2021 08:05

BİR GÜN DEĞİL, HER GÜN...

BİR GÜN DEĞİL, HER GÜN...

Vali Tuncay Sonel, il genelinde tespit ettirdiği 2 bin 112 yetim ve öksüz çocuğu sevindirdiği sosyal sorumluluk projesinden sonra engeli olan vatandaşlarımıza da gönlünü açtı. Sonel, yetim ve öksüz çocuklarımızda olduğu gibi, engeli olan vatandaşlarımız için de daha önceki görev yerlerinde uyguladığı ve “Hatırlanmak Bir gün Değil, Her Gün” adını verdiği sosyal sorumluluk projesini Ordu'da da başlattı.

Vali Baba'dan bir proje daha!
“Hatırlanmak Bir gün Değil, Her Gün” projesi kapsamında, Ordu genelinde yaşayan engeli bulunan vatandaşlarımızın tespiti için bir çalışma başlatan Vali Tuncay Sonel, 19 ilçede engeli olan vatandaşlarımızı tespit ederek, onlara yönelik çalışmalarla devletin şefkatini ve sıcaklığını hissettirecek.

"Kapımız hep açık"
Engeli olan vatandaşları evlerinde ziyaret eden Vali Sonel, ilk ziyaretini Avcı Ailesine yaparak, ağır Mental Retardasyon ve konuşma bozukluğu yaşayan Ensar Ferhat Avcı’nın durumu ile ilgili bilgi aldı. Ailenin yaşadığı sıkıntı ve sorunları dinledi. Avcı ailesinin isteklerinin anında yerine getirilmesi talimatını veren Vali Sonel, ”Valiliğimizin kapısı sizlere açıktır. Her daim sizlerin yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz” dedi.

İkinci ziyaretini Şen Ailesine yapan Vali Tuncay Sonel, 6 aylıkken prematüre bebek olarak dünyaya gelen, konuşamayan, görmeyen ve yatağa bağımlı olan Mert Can Şen ile yakından ilgilendi.
 Erken doğuma bağlı sağlık sorunları nedeniyle görme yetisini kaybeden Mert Can’ın ellerini tutarak iletişim kurmaya çalışan Vali Tuncay Sonel’e, Anne Fatma Şen “Sayın Valim Allah Binlerce kez sizlerden razı olsun. Evimize gelerek hatırımızı sordunuz. Allah sizlere uzun ömür versin, ayağınıza taş değdirmesin. Dualarımız sizinle” diyerek, duygularını dile getirdi.

Üçüncü ziyaretini Şahinkaya Ailesine de uğrayarak hatırlarını soran Vali Sonel, doğuştan engelli 20 yaşındaki Melisa Şahinkaya’nın ailesinden sağlık durumu ile ilgili bilgi alarak bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını sordu. Ziyaret dolayısıyla Vali Sonel’e teşekkür eden anne Nazmiye Şahinkaya “Sayın Valim Allah sizden razı olsun. Evimize kadar gelerek bizleri ziyaret ettiniz. Sağ olun” diye konuştu.

Dördüncü olarak fiziksel ve zihinsel engelli 15 yaşındaki Yusuf Ayaz Kahramanı da ziyaret ederek hatırını soran Vali Sonel, aileye gerekli desteğin yapılacağını söyledi.

"Ne gerekiyorsa yapacağız"
Vali Tuncay Sonel’in, ziyaretleri kapsamında beşinci durağı Akyıldız ailesi oldu. 22 yaşındaki Tolga ile 8 yaşındaki kardeşi Eren’le bir süre sohbet eden Vali Tuncay Sonel, isteklerini dinledi ve “Devlet olarak vatandaşlarımızın bizlere ilettiği sorunlarını çözmek ve ihtiyaçlarını gidermek için her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum. İhtiyaçların giderilmesi noktasında ne gerekiyorsa yapılacaktır” diye konuştu.

"Akü sözü"
Vali Tuncay Sonel, Selimiye Mahallesinde yaşayan ve bedensel engeli olan 46 yaşındaki Afitap Yılmaz’ı da evinde ziyaret etti. Annesi Neziye Yılmaz ile birlikte yaşayan Afitap Yılmaz’a bir isteği olup olmadığını soran Vali Sonel, Afitap Yılmaz’ın akülü engelli aracının aküsünün bittiğini söylemesi üzerine Vali Sonel “Aküyü hemen alıyoruz. Onu dert etmeyin. Bizler her daim sizlerin yanındayız” dedi.

Aynı mahallede yaşayan ve ortopedik engeli olan 91 yaşındaki Nezaket Aksu teyzeyi de ikamet ettiği evinde ziyaret eden Vali Sonel, Nezaket teyzenin ve ailesinin hal ve hatırını sordu.

Günün sonunda 88 yaşındaki Hamide Öztürk’ü de evinde ziyaret eden Vali Tuncay Sonel, Hamide teyzenin halini ve hatırını sordu. Hamide teyzeye bir isteği olup olmadığını soran Vali Sonel, sağlık durumu hakkında bakımını yapan gelini Neziye Öztürk’ten bilgi aldı.

"40 bin engelli vatandaşımıza ulaştık"
“Hatırlanmak Bir gün Değil, Her gün” projesinin amacı hakkında bilgi veren Vali Tuncay Sonel, “Ordu’muzun 19 ilçesinde, devletimizin şefkatini, merhametini ve sıcaklığını yetim ve öksüz çocuklarımıza, şehit ailelerimize, gazilerimize, dede ve ninelerimize göstermeye çalıştık. 2021 yılının Ocak ayı itibariyle de ‘Hatırlanmak Bir gün Değil, Her gün’ projesiyle kapsamında Ordu genelinde tespit ettiğimiz 40.435 engeli olan vatandaşımıza ulaştık ve bugün itibariyle de 26.860 engeli olan vatandaşımızın evlerine gidilerek kendileri ziyaret edildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün koordinesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanlarımız, imamlarımız, öğretmenlerimiz, muhtarlarımız, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, 19 ilçe belediyemiz, kaymakam arkadaşlarımız, Ordu Ailesi olarak engeli olan vatandaşlarımıza giderek, onlara devletimizin şefkatini göstermeye çalışıyoruz. 19 ilçemizde ekiplerimiz Haziran/2021 ayına kadar inşallah tüm engeli olan vatandaşlarımızın evlerine giderek, onlara ulaşacağız. Biliyoruz ki, devletimizin engeli olan vatandaşlarımıza sunduğu çok büyük imkanları var. Unutulan, en ücra köşede bu imkanlardan haberi olmayan engeli olan vatandaşlarımız olabilir. Ya da engeli olan vatandaşlarımızın bazı ihtiyaçları oluyor. Evinin camı kırık mı? Hava soğuksa sobaları yanıyor mu? Evinde eksiği var mı?Buna benzer şekilde ev ortamları görülüyor. Pandemi şartlarına uygun bir şekilde bu projemize devam ediyoruz. Biz istiyoruz ki, yılın belirli gün ve haftalarında değil, yılın her günü engeli olan vatandaşlarımızın yanında olalım. Onların halini, hatırını soralım. İsteklerini soralım. Devletimizin her daim onların yanında olduğunu hissettirelim.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber merkezi