GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 08:20   Güncelleme : 02-06-2021 08:20

"BİNDİĞİNİZ DALI KESMEYİN"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, "İşletmeler, pandemi tedbirlerini hiçe sayarak hizmet verirlerse, kendi bindikleri dalı kesecekler, vaka ve ölüm sayılarının olası bir artışı ile temmuz ayında maalesef yeniden kapanabileceklerdir." dedi.31 Mayıs'ta yapılan kabine toplantısı sonrasındaki kararları masaya yatıran Ordu Tabip Odası adına konuşan Başkan Coşkun, "Sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içi ve cumartesi günleri öncekinden farklı olarak saat 22.00’de başlayacağı, Pazar günü ise tam gün kısıtlamanın olması yönündeki tedbirin neredeyse aynı oranda devam edeceğini haber vermekte olduğu bu tedbir tarafımızdan da aynı şekliyle beklenmekteydi ve Odamızca da pandemi ile mücadelede oldukça yerinde bulunmaktadır. Tahmin ettiğimiz gibi haziran ayında da aynı şekilde sokağa çıkma yasağı devam edecektir ve böyle de olmalıdır." açıklamasında bulundu.

"Titizlikle takip edilmeli"

Uzm. Dr. Ali Coşkun, alınan kararları şu şekilde değerlendirdi; "Restoran, lokanta ve kafelerin sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında belirlenen kurallara göre hizmet vermesi, ayrıca saat 24:00’e kadar da paket servisinin devam etmesi (Pazar günü de sadece paket servisi olacak ), tedbirlerin devam ettirilmesinden daha ziyade, sabırlı esnafımıza nefes aldırma amaçlı bir katkı yapacaktır.Bu tedbir ekonomiye hareket getirmesi için kaldırılmıştır ve burada ilgili işletme sahiplerine büyük sorumluluk düşmektedir. Eğer işletmelerinde pandemi tedbirlerini hiçe sayarak hizmet verirlerse, kendi bindikleri dalı kesecekler, vaka ve ölüm sayılarının  olası bir artışı ile temmuz ayında maalesef yeniden kapanabileceklerdir. Açık ve kapalı alanlarda nikah şeklindeki ve kısıtlı katılımcıyla yapılacak olan düğün törenlerinin, ülkedeki vefat sayılarını artırmaması, katılımcı sayısı ve pandemi tedbirlerinin kontrolünü yapacak olan zabıta ekiplerinin bu görevi titizlikle yapacak olmasına bağlı olacaktır.

"Yüz yüze eğitim kaygılandırıyor"

Karne notları bile verilmiş öğrencilerin kuşkusuz en çok yakıştığı yer olan okullara yeniden çağrılması, tartışmasız her zaman güzel olacaktır ama, bu dönemde, henüz pandemi tehlikesi tam bitmeden,yüz yüze eğitim için yeniden çağırılmaları, bizleri  de kaygılandırmaktadır.  Sanırım bunun cevabını yaşayarak göreceğiz.

"Hızlı aşılama şart"

Temmuz ayında ise bu kısıtlama süreleri ve günlerin, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, özellikle aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecek olması da, önemli bir açıklamadır. Zira bu tedbirlerin başarılı olabilmesi için atılması gereken iki önemli adım vardır: Bunlardan birincisi haziran ayındaki yapılmak istenen hızlı aşılama seferberliği, diğeri ise haziran ayındaki alınan tedbirlerin pandemi ruhuna uygun olarak zabıta kontrollerinin başarısı. Aslında bundan sonra tüm pandemi tedbirleri, zabıta kontrollerinin başarısı ile daha etkin olacaktır."

Ordu Hayat/Adnan Alparslan