GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-09-2021 08:20   Güncelleme : 03-09-2021 04:25

"BİN DÖNÜM ARAZİYE DAHA KİVİ DİKİLEBİLİR"

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, Türkiye'nin kivi üretiminde ithalat yapmadan kendisine yetebilmesi gerektiğini belirterek, "Ordu olarak üretimde üzerine koymaya çalışıyoruz. DOKAP destekleri ve yeni arazilerin dikimi ile üretim artabilir." dedi.

 

Kivinin çok tercih edilen ve yüksek gelir getiren bir ürün olduğunun altını çizen Uzunlar, bu yüzden daha çok kivi üretilmesi gerektiğini söyledi.

"Daha fazla üretmemiz gerekiyor"

Kivi üretiminin Türkiye'de halen yeterli olmadığına dikkati çeken Uzunlar, "Ülkemizde kivi açığı halen sürüyor. Türkiye'nin en az yüzde 40 oranında kivi açığı söz konusu. Kendi kivimizi ithal etmeden üretmemiz lazım. Bu açık ancak üretim sahaları artırılarak giderilebilir. Ordu'da 8 bin tonu aşkın kivi üretiyoruz. Daha fazla üretmemiz gerekiyor." dedi.

steroid satın al

Uzunlar, ülkeye ithal kivinin sokulmaması için ellerinden geleni yapacaklarını, bu noktada arazisi müsait olan üreticilerin teşvik edildiğini de kaydetti.

Ordu kivisinin, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret olarak tescillendiğini de anımsatan Uzunlar, marka olmasının da Ordu kivisinin değerini artırdığını, bu sayede kivi dikimlerinin de artabileceğini söyledi.  

Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu'nun, DOKAP ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile birlikte kivi üretimini artırmak adına Ordu'yu destekleme programına aldırdığını dile getirdi.

"Destekler sürekli olmalı"

Desteklerin devam etmesi gerektiğini savunan Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, sözlerini şöyle tamamladı; "Milletvekilimiz Metin Gündoğdu, bu noktada kivi üreticilerine destek oldu. DOKAP destekleme programına dahil edildik. Bu noktada milletvekilimize teşekkür ederiz. Destekleme sürekli olması lazım. Çünkü kivinin ilk dikilme ve kurulma aşamasında maliyeti yüksek. DOKAP kanalıyla destek olunursa Ordu'da kivi dikilecek bin dönüm arazi daha var. Böyle olursa kivi üretimi de iyice artar. Bunun yanı sıra arazisi müsait olup suyu olan üreticilerimiz de kivi dikebilir. Hepsi bir araya gelince Ordu'da kivi üretiminin şimdikinden kat kat daha yüksek olması içten bile değil."

Ordu Hayat/Tevfik Kul