SPOR
Giriş Tarihi : 13-09-2021 19:04   Güncelleme : 13-09-2021 19:04

"Bilimsel futbola yönelmeliyiz"

Ordulu teknik adam Özcan Türkmen, teknik direktörlerin artık bilimsel futbola yönelmesi gerektiğini belirterek, "maşallah, hadi yavrum, kazanın gelin, size güveniyorum, çıkın alın" gibi motive edici sözlerin artık geçerliliğinin kalmadığını söyledi.

Türkiye'de bilgi ve donanım olarak her kategoride antrenör ve teknik adam sıkıntısı olduğunu aktaran Türkmen, altyapılara direkt yeni antrenörlerin verilmemesi gerektiğini savundu.

"Donanımlı teknik adam sıkıntısı var"

'Günümüzde 'maşallah, hadi yavrum, kazanın gelin, size güveniyorum, çıkın alın' vs vs gibi motive edici sözlerin devri kapanmıştır' diyen başarılı çalıştırıcı; "Maç oynanır, maç sonrası hatalar masaya yatırılır. Oyun planımızı sahada ne kadar uygulayabildik, buna bakılır. Milli takım veya profesyonel takım seviyelerinde de, dünya şampiyonası kupasını alan bir İtalya, İspanya gibi takımların oyun sistemleri mercek altına alınıp işlenmeli. Gerekiyorsa bu takımların hocalarından yardım alınmalı. Ülkemize bu hocalar 3-5 yıl davet edilip yeniden yapılandırmalar sağlanıp sil baştan yapılarak, günümüz futbolunun temelleri atılmalı. Kulüplerin alt yapılarında bakıyorum hep C lisanslı antrenörler görev yapıyor. C lisanslı bir antrenör altyapıda hele de şekil verilip hayatı boyunca verilen şekille yol alacak çocuklarımızı eğitmekte yetersiz kalacaktır. Her B ya da A lisanslı hocanın yardımcılığını C lisanslı hoca verilebilir. Tek başına gelecek vadeden bir alt yapı takımına yeni antrenörlerimizi vermemeliyiz. Onların tecrübeli üst düzey teknik adamlarının yanında eğitilmesini sağlamalıyız. Ülkemizde her kategoride antrenör ve teknik adam sıkıntısı var. Bu sayı olarak değil, bilgi ve donanım olarak" dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul