GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 08:20   Güncelleme : 26-05-2021 08:20

BESİCİLERE ZAM DARBESİ!

BESİCİLERE ZAM DARBESİ!

Yem fiyatları son bir yılda yüzde 100 oranında zamlandı. Yem üreticileri ve hayvancılıkla uğraşanlar durumdan şikayet ederken, bu durum kasapları da etkiledi. Ordu Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Mehmet Şükrü Gülmez, "Besicilerin eski hali kalmadı. Günden güne eriyip bitiyorlar." dedi.

 

Ordu'da hayvancılıkla uğraşan üreticilerin beli, maliyetlerin artışıyla birlikte iyiden iyiye büküldü. Birçok konuda yakınan besiciler, hayvancılığın bitme aşamasına geldiğini söyledi.

"% 100 zam"

'Besiciler pandemi döneminde çok olumsuz etkilendi. Yem fiyatları aldı başını gitti' diyen Gülmez, "Geçtiğimiz sene 65-70 liraya aldığımız yem bu yıl 120 lira. Satış hızı olmadığı için et satış fiyatlarında 3-5 lira fark var, yem fiyatlarında ise % 100 fark bulunuyor. En çok mağdur olan besiciler. Hayvanı ve yemi pahalı aldı. Herkes bir emek verdi. Emeğinin de sonucunda zararla geri dönmüş. Bu yüzden önümüzdeki sene bu kişiler zarar ettiği için ne besi için hayvan alacak ne de parasını bağlayacak." dedi.

"Besicilerin eski hali kalmadı"

Yem fiyatlarının yükselmesinden dolayı besicilerin hayvanlarını pahalı satmak zorunda kaldığını bu sefer de et fiyatlarına olumsuz yansıdığını aktaran Başkan Gülmez, şunları söyledi; "Damızlık çiftlikleri olmadığı için besiciler hayvanlarını satın alıp da geliştirmek zorunda. Besici, hayvana parayı verip aldı ama bu kez yem de % 100 pahalandı. Besiciler bu işi bırakınca ister istemez de et fiyatları yükselecek. Şuan besicilik bitmek üzere. Daha önce ithal et ve ithal hayvanın gelişi besiciyi çok etkiledi. Bu yüzden besicilerin elindeki hayvanlar kaldı. Bunun üzerine yem fiyatları sürekli yükseldi. Kasaplar da eti pahalı alıp ucuz satmak zorunda kaldı. Günden güne eriyip bitiyoruz. Besicilerin eski hali kalmadı. Pandemi döneminde hem kasaplar hem celepler hem de besiciler mağdur oldu. Çok zorlu bir süreçte geçiyoruz. Herkes şuan ikinci bir ek işi düşünüyor."

"Destek şart"

Gülmez, "Bankalar hayvancılık kredisi veriyor. Bunun yerine devletimizi besicilere yem desteği versin. Besicilerimize para vermek yerine faizsiz kredi ile yem versin. Hepimizin istediği bu. Yem desteği olursa besiciler bir nebze de olsa nefes almak imkanı bulurlar." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)