GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 08:15   Güncelleme : 20-04-2021 08:15

BELEDİYEYE SORUŞTURMA

BELEDİYEYE SORUŞTURMA

İçişleri Bakanlığı'nın yurt dışına insan kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla soruşturma açtığı belediyeler arasına Ordu Korgan Belediyesi de eklendi.

İçişleri Bakanlığınca başlatılan, belediyelerin kamu görevlisi dışındakilere hizmet pasaportu sağlamasıyla ilgili soruşturma genişledi. Bu kapsamda Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, Ordu Korgan belediyeleri hakkında da soruşturma başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı'dan yapılan yazılı açıklamada, belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere 'hizmet damgalı pasaport' sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik, 12 Mart'ta başlatılan soruşturmanın genişletildiği belirtildi.

Öte yandan Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz'ın yazısında, İçişleri Bakanlığı'nın da soruşturduğu resmi insan kaçakçılığı şebekesinin, Bingöl'den 2019 yılından bu yana 300 kişiyi aynı yöntemle yurt dışına çıkardığını söylerken, şebekenin Ordu'nun Kurgan ilçesinde 49 kişiyi yurt dışına çıkardığı ve bu kişilerden haber alınamadığı öğrenildi.

49 kişi kayıp

Korgan Belediyesi'nin Korgan Muhtarlar Derneği'yle yaptığı anlaşma doğrultusunda, 25 Temmuz-15 Ağustos 2020 tarihleri arasında Almanya'nın Hannover kentine yapılacak gezi için 53 kişilik liste hazırlanırken, geziye 49 kişi katıldı. Geziyi organize edenlerden olan eski Korgan Belediye Başkan yardımcısı Selahattin Emirosmanoğlu, organizasyonu yapan kişinin Ersin Kilit olduğunu söyledi.

Projeyi yapma nedenlerinin belediyeye bağışlanacak olan ambulans olduğunu söyleyen Emirosmanoğlu, ''Ersin Kilit, kardeş belediye olma ve belediyeye ambulans alma sözü verdi'' dedi. Korgan Muhtarlar Derneği'nin salgın nedeniyle yeterli sayıya ulaşamadığını, bu nedenle iptal etmek istediklerini söylemelerine rağmen Ersin Kilit'in listeyi kendinin yaptığını da belirtti. Haber merkezi