GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 20:00   Güncelleme : 08-09-2021 18:45

"BAŞKA BAHARA KALDI"

Eğitim-Sen Ordu Şubesi Başkanı Sezgin Yılmaz, öğretmen ve eğitim emekçilerinin sorunlarının çözülmediğini aksine arttığını belirterek, 3 yıl önce verilen 3600 ek gösterge sözünün de yerine getirilmediğini söyledi.

 

Toplu sözleşmeyi 'Toplu Satış Sözleşmesi' diye nitelendirdiklerini aktaran Yılmaz, yine sorunlara çözüm üretilmesinin çok uzağında kalındığını dile getirdi.

"Etik değerler yok edildi"

Sorunların 20 yıldır artarak devam ettiğine dikkati çeken Yılmaz, "AKP iktidarı döneminde 8. Kez bakan değişikliği oldu. Ama hiçbir şekilde öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin sorunlarına çözüm üretilmedi. Tam tersine sorunlar daha çok artmaya başladı. Öğretmenlik mesleğini öğretmen, uzman öğretmen, baş öğretmen gibi liyakate dayalı olmayan bir şekilde farklı statüler altında çalıştırması mesleğin etik değerlerini de yok etmiştir. Bunların yanında sözleşmeli öğretmen alımı yapılması, ücretli öğretmen çalıştırılması da önemli bir sorun. Bu sorunların çözülmesiyle alakalı bir girişim bile yok." dedi.

"Sorunlara çözüm üretilemedi"

Toplu satış sözleşmesi diye nitelendirdiğimiz sözleşme ise eğitim ve kamu emekçilerinin, emeklilerin sorunlarına çözüm üretmekten çok uzak kalmıştır. Kamu emekçilerinin 3600 ek gösterge beklentisi ise yine çözüme kavuşturulmamıştır. 3600 ek gösterge bir başka bahara kalmıştır." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)