GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-05-2021 09:05   Güncelleme : 05-05-2021 09:05

“BAŞIMIZA TAŞ YAĞACAK!”

“BAŞIMIZA TAŞ YAĞACAK!”

Kabataş ilçesinin Alankent Mahallesinde bulunan taşocağının yeniden faaliyet geçirilmek istenmesi halkı ayaklandırdı. Mahalle sakinleri, yeniden can korkusu yaşamak istemediklerini söylediler.

Ordu’nun büyükşehir olması ile kapanan Alankent Belediyesi tarafından işletilen taşocağı, kapanmıştı. Ancak taş ocağının açık olduğu dönemde patlamalardan dolayı mahalleye adeta taş yağıyordu. Bu sıkıntıyı yeniden yaşamak istemeyen yöre sakinleri, taş ocağı önünde Ordu Çevre Derneği yöneticileri ile toplantı yaptıktan sonra tepkilerini dile getirdiler.

Kabus gibi

Alanbaşı Muhtarı Veli Altuntaş, mahalleliler olarak taş ocağına karşı olduklarını vurgulayarak, “Sokağa çıkma yasağı gelene kadar mahalle halkı her gün taş ocağı alanına gelerek tepki gösteriyordu. Yediden yetmişe hiçbirimiz istemiyoruz. Patlama olduğunda başımıza taş yağıyor. Yetkililerden beklentimiz, mağduriyetimizi görmeleri ve taş ocağını iptal etmeleri.” dedi.

Patlamalı taş ocağı olacak

Taş ocağının eskisi gibi patlamalı olacağını belirten mahalle sakinlerinden Mustafa Yabul da, “Taş ocağı mahallenin üzerinde yer alıyor. Patlama yapıldığında taşlar mahalleye geliyor. Hem evler zarar görüyor hem de can güvenliğimiz tehdit altında oluyor. Artık korku içinde yaşamak istemiyoruz.” dedi.

            “Artık istemiyoruz“

Musa Akçil ise, “Taş ocağı yapılan yer bizlerin çocukluğunun geçtiği yerdi. Ormanın ortasında, fındık bahçelerimizin içinde böyle bir taş ocağı istemiyoruz. Tozdan fındıklar, meyveler, sebzeler zarar görüyor. Patlama nedeniyle mahalleliler olarak korkuyoruz.” Diyerek tepkisini dile getirdi.

            Susuzluk tehlikesi

                  Hasan Yüksel de suya dikkat çekerek, “Taş ocağının bulunduğu yerde mahallemizin su deposu bulunuyor. Patlama nedeniyle depo da zarar görecek, su kaynağın da kaybolacak. Susuz kalacağız. Hatta patlama nedeniyle sularımız kirlenebilir. Yaşamımız için en önemli kaynak olan sudur. Suyumuzun korunması için de bu taş ocağı olmamalı. İstemiyoruz.” dedi.

            “İzin vermeyeceğiz

Hacı Yabul da tepkili olduklarını söyleyerek, “Alankentliler olarak birlik içindeyiz. Hiçbirimiz onay vermiyor. Yetkililer sesimizi duysun, taş ocağı iznini iptal etsin. Taş ocağı ruhsat alanı içinde özel araziler bulunuyor. Hiçbirimiz arazilerimizi satmayacağız. Geleceğimizi yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Hakkımızı korumak için her yolu deneyeceğiz.” dedi.

            “Halkın sesine kulak verin

                  Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak da, toprağına, suyuna, ormanına, tarım arazisine, kısacası geleceğine sahip çıkan halkın taleplerinin önemsenmesine vurgu yaparak, “Taş ocağı istemiyorlar. Gördükleri zararın neler olduğunu onlar biliyor. Kimi para kazanmak için yaşam alanlarını yok ederken halk ise, geleceklerini tehdit eden taş ocağına karşı mücadele veriyor. Durum bu kadar net. Halk istemiyor, taş ocağı iptal edilmeli, alan düzeltilerek kullanılabilir duruma getirilmelidir.” dedi. Haber merkezi