GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 08:15   Güncelleme : 27-04-2021 08:15

BALIK AVI BİTTİ, ETE İLGİ ARTTI

BALIK AVI BİTTİ, ETE İLGİ ARTTI

15 Nisan 2021 tarihi itibariyle denizlerde balık av yasağının başlamasıyla insanlar bu kez ete yöneldi. Ordu Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Mehmet Şükrü Gülmez, balık yasağı ve Ramazan ayının gelmesiyle et tüketiminin az da olsa arttığını söyledi.

 

Pandemiyle birlikte gelen kısıtlamalardan dolayı restoran ve lokantaların kapalı olmasının yanı sıra düğün ve diğer organizasyonların da yapılamadığını aktaran Gülmez, bu yüzden sadece bireysel et satışı yapabildiklerini dile getirdi.

"Satışlarda kıpırdanma var"

Her yıl balık avı yasaklarından sonra ramazanın gelmesi ve yazın da yaklaşmasıyla ete ilginin arttığını söyleyen Gülmez, "15 Nisan itibariyle denizlerde balık av sezonu sona erdi. Et satışlarına balık avının sona ermesinin de faydası oldu. Çünkü vatandaşlarımız özellikle kış döneminde çok fazla balık tüketiyor. Etini de yiyor ama balıktan da vazgeçmiyor. Ancak 15 Nisan itibariyle artık balık avına yasak getirildi. Vatandaşlarımız bu süreçten sonra daha fazla et tüketecektir. Zaten ramazanda perakende olarak ilgi güzel. Et satışlarımız biraz da olsa arttı." dedi.

"Yemekli düğünsüz olmuyor"

Ramazanda vatandaşların ete biraz daha ilgi gösterdiğini ve satışların arttığını aktaran Gülmez; "Ete bu ramazanda zam yapmadık. Satışlar normal zamana göre biraz daha iyi. Ancak yine de yemekli düğünlerin olmaması kasaplar için çok büyük bir eksiklik. Restoran ve lokantalar zaten kapalı. İnsanlar artık pastayla düğünleri geçiştiriyorlar. Bu durumdan da en çok kasaplar etkileniyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)