GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-03-2021 08:20   Güncelleme : 23-03-2021 08:20

BAKLİYATLARA HIZLI PAKETLEME

BAKLİYATLARA HIZLI PAKETLEME

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, ilçeye şeker fasulyesi ve diğer bakliyat çeşitlerinin de paketlenmesi için bir tesis kurulacağını belirterek, 1 dakikada 40 kg. paketleme yapılacağını söyledi.

 

DOKA Ajansı'nın kabul ettiği 600 bin liralık projeyle ilçenin ve Akkuş Ziraat Odası'nın ihtiyacı olan bir paketleme tesisinin hayata geçeceğini aktaran Kaya, "Kuracak olduğumuz paketleme tesisimiz, üretilen ürünlerin paketlenmesinde olmazsa olmazımız olacaktır." dedi.

"1 dakikada 40 kg. paketleme"

Dakikada 40 kg. bakliyatı seri bir şekilde hem temizleyip, hem sınıflandırıp, hem rengini ayırıp, hem de paketlemesini yapan bir tesise sahip olacaklarını söyleyen Kaya, sözlerine şöyle devam etti; "DOKA Ajansı'nın açmış olduğu çağrısı vardı. Biz bir proje gerçekleştirdik. Tüm bakliyatgillerin paketlemesiyle alakalı projemiz kabul gördü ve oradan 600 bin lira gibi bir bütçe bize ayrıldı. Bu bütçeyle Akkuş'a bir paketleme tesisi kuracağız. Başta fasulyemiz olmak üzere diğer bakliyat çeşitlerinden nohut, mercimek gibi ürünlerin paketlenmesi de yapılacak. Makinaların en büyük özelliği, 1 dakikada 40 kg. paketleme yapabiliyor. Ayrıca bakliyatgillerden renkleri bozuk olan ya da farklı olanları ayırabilmesi. Bu sayede pakete giren ürünlerin albenisinin daha fazla olması sağlanacak. Bu tesis sayesinde zaman problemi de ortadan kalkacak. Çünkü sadece 1 dakikada 40 kg. paketleme yapılacak. Makinalarımız kısa süre içerisinde faaliyete geçecek. Yeni hasat dönemi öncesinde paketleme tesisimiz hazır hale gelecek."

Akkuş şeker fasulyesinin yanı sıra mercimek, nohut, mısır gibi bakliyat çeşitlerinin üretimini de artırmayı hedeflediklerini aktaran Başkan Kaya, yeni tesiste tüm bakliyatları hızlı bir şekilde paketleyip pazarlama aşamasına geçeceklerini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)