GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-11-2021 08:18   Güncelleme : 16-11-2021 08:18

"BAKKALLAR YERİNDE SAYDI" 

Ordu Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Nasuhbeyoğlu, pandeminin devam etmesi, doların yükselmesi derken piyasadaki ürünlere gelen zamlar yüzünden satılan ürünü yerine koymakta zorlandıklarını söyledi.

Pandemide normalleşemeyen esnafların başında bakkalların geldiğini aktaran Nasuhbeyoğlu, yaraları sarmaya çalışırken, gelen zamlarla marketler karşısında daha zor duruma düştüklerini dile getirdi.

 

"Fiyatlar sabit olmalı"

Satılacak ürünlerin fiyatının sabit olması gerektiğini savunan Nasuhbeyoğlu, sözlerine şöyle devam etti; "Satılan pancarın ya da pazardaki yumurtanın fiyatını devlet mi belirliyor? Nasıl tekel ürünlerinin fiyatı belirliyse, bunların da fiyatının düzenlenmesi lazım. Burada sirkülasyonu çok olan çok kazandı, fakat bakkal hiç kazanamadı. Biz hep yerimizde saydık. Son 3 yılda 285-290 tane yeni bakkal odamıza kaydolmuş. Bu gidenler neredeler? Şunu söylemek istiyorum; bakkal açan da çok ama maalesef son zamanlarda açanların büyük bir bölümü alkol ağırlıklı satış yapan yerler. Herkes akşam olduğunda ekmeğini evine götürme çabasının içerisinde.

 

"Zamlar zor duruma düşürdü"

Pandemide bakkalların normalleşme diye bir durumu olmadı. Biz pandeminin yarasını sarmaya çalıştık. Pembe günleri beklerken pandemi yine yeniden devam etti. Pandemi, doların artması gibi sebeplerle birlikte piyasadaki ürünlere hiç akla hayale gelmeyecek zamların yapılmasıyla beraber baya zor duruma düştük. Bakkalların rahatlaması mümkün değil, bizim rahatlamamız için Ankara’nın bakkalların sorunlarına el atması gerekiyor. Çıkması gereken küçük esnaf yasası hala çıkmadı. Bu yasanın çıkmamasını fırsat bilen büyük ve 3 harfli dediğimiz marketler de 70-80 metrelik yerlere yani kılcal damarımıza kadar girdiler, bu durum da bizleri zor durumda bıraktı.

 

"Giderlerimiz sürekli artıyor"

'Ulusal diye tabir edilen bu 3 harfli marketlerin sokak aralarına kadar girmesi konusunda çok büyük yanlışlık yapıldı' diyen Nasuhbeyoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; "Türkiye’de 1 milyon 250 bin tane bakkal var, bu bakkalların sayısı zam furyası ve dolar artışından dolayı 1 yıl içerisinde 500 binlerin altına düşecektir. Bu mesleği artık geçinmesi zorunlu olan insanlar değil de parası olan insanlar yapacak. Türkiye genelinde bakkallık artık geçim mesleği olmaktan çıkmıştır. Bizim emeğimizin şu anda hiçbir karşılığı yok. Fakat genel giderlerimiz almış başını gidiyor. Gelirimiz artmadı ama giderlerimiz sürekli artıyor. Bize özellikle pandemi döneminde en çok gelen telefon “ Kredi almamıza yardımcı olur musun?” Yani bu şartlarda kredi alıp da geri ödemek mümkün değil bu sistemin içerisinde. Şimdi bir de; “Başkanım, ben dükkanımı kapatıyorum, bana bir müşteri bulur musun?” Bakkal kapattığı an elindeki mal tamamen kelepir durumuna düşüyor. Örneğin, bakkalın iş yerinde 70-80 bin liralık mal varsa zaten bunun 8-10 bin lirası rafta tozdan vs deforme olmuştur, bir başkası alıp da onu tezgahına koymaz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)