GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-07-2021 08:15   Güncelleme : 09-07-2021 08:15

"BAKKAL, EKONOMİNİN BAROMETRESİDİR"

Ordu Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Nasuhbeyoğlu, bakkalların bulundukları mahallenin bekçisi olduğunu belirterek, "Bakkallar, birçok üründe marketlerden daha ucuzdur. Ama büyük marketler oltanın ucuna yem takmayı iyi beceriyorlar." dedi.Bakkalların toplumdaki sosyal dengenin oluşmasında önemli bir rol üstlendiğini aktaran Nasuhbeyoğlu, "Ahde vefa oradan kalktı. Biz bakkallar, mahallelerin, vatandaşların her türlü yardımına koşarız, iyi ve kötü günlerinde yanlarında oluruz. Ancak özellikle son yıllarda vatandaşlar alışverişte market zincirlerini tercih ediyorlar. Birinin düğününe cenazesine gitmesek, herkes geldi seni görmedik diyorlar ama maalesef bizimle ilgili konularda da bakkallar kimseyi yanında göremiyor." diye konuştu. 

"Bebek bile baktım"

Bir bakkalın o mahallenin her türlü ihtiyacına koştuğunu belirten Başkan Nasuhbeyoğlu; "Bakkal, bulunduğu mahallenin bekçisidir, polisidir. Anne babayı hastaneye acile götürdüler, ben burada bebek bile baktım. Biz mahallenin postacısı, güvenliği, koruyucusu konumundayız. Toplumun bakkallara ihtiyacı var. Sokakta hiç kimse yokken, devletten hiçbir karşılık beklemeden o sokağın bekçiliğini de yapmış oluyoruz. Bütün olumsuzluklarda üyelerimiz kimi araması gerekiyorsa hemen ararlar. 112, 155 çağrı merkezine sorun; en çok arayanlar arasında bakkallar vardır. Bakkal, toplumun da koruyucusudur. Toplumdaki sosyal dengeyi oluşturan enstrümanlardan bir tanesiyiz." dedi.

"Bu işler afişle düzelmez"

''Bakkalımıza destek olalım', 'Bakkalımızı sevelim' gibi kampanyalar var ama ben bunlara karşıyım' diyen Nasuhbeyoğlu, şunları söyledi;

"Bunlar afişlerle aşılacak durumlar değil. Anayasanın 173. maddesine acilen işlevlik getirilmesi lazım. Devlet eğer küçük esnafını koruyacaksa, öncelikle bakkalı koruyacak. Bakkal, ekonominin barometresidir. Biz varlığı da yokluğu da çok iyi biliriz.

Oltanın ucuna yem takıyorlar

Büyük ve ulusal marketler kolayı 5.95'e satıyor. Biz 3-4 ay önce bile o fiyatlara ürün alamıyorduk. Adamlar oltanın ucuna yem takmayı iyi beceriyorlar. Maalesef hepimiz gidip alıyoruz. 1 ekmek bakkalda da 2 liradır, fırında da 2 liradır. 1 kg süt fiyatı 50 kuruş bile oynamaz. Hatta bakkallar, birçok üründe büyük marketlerden daha ucuz. Vatandaş bakkala geldiği zaman 2-3 kalem ihtiyacını alır gider. Ama büyük marketlerde öyle satış hileleri var ki; insanların sağ tarafını donatıyorlar. 3-4 çeşit için marketlere giden insanlar, poşetleri doldurup öyle çıkıyorlar."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)