GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-10-2021 08:56   Güncelleme : 06-10-2021 17:22

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FARKI!

Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen WRO (Dünya Robot Olimpiyatı)'nda Türkiye birincisi olan Ordu Giresun Bahçeşehir Koleji Spark Takımı, tüm dünya ülkelerinin katılımıyla Kasım ayında düzenlenecek olan uluslararası turnuvada ülkemizi temsil edecek. Ordu Giresun Bahçeşehir Koleji Enver Yücel Kampüsü Okul Müdürü Semra Ebil, "21. yüzyıl becerilerine sahip olan donanımlı bireyler yetiştirmeye devam ediyoruz." dedi.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FARKI!

 

Spark Takımı, Türkiye Birincisi oldu

Okul Müdürü Semra Ebil, Robotik takımların koçluğunu yapan Mehmet Kutlu ve Türkiye birincisi olan Spark Takımı öğrencileri Ordu Giresun Bahçeşehir Koleji Enver Yücel Kampüsü'nde basın mensuplarının karşısına çıktı.

"Donanımlı bireyler yetiştiriyoruz"

Ordu Giresun Bahçeşehir Koleji Enver Yücel Kampüsü Okul Müdürü Semra Ebil, "Bizler 50 yıldır gelişmekte olan eğitim sektörünün içerisinde var olan bir kurumun üyesiyiz. Kurum olarak çocuklarımızın uluslararası sınavlardaki başarılarının yanında sportif, stem, robotik, kodlama ve kültürel alandaki başarılarını oldukça önemsiyor ve destekliyoruz. Bu anlamda MEB müfredatını takip etmekle birlikte üniversitemizin iş birliğiyle eğitim modellemelerimiz ile akademik başarının önündeki tüm engelleri kaldırarak her alanda varlık gösteren öğrenciler yetiştiriyoruz. 21. yüzyıl becerilerine sahip olan donanımlı bireyler yetiştirmeye devam ediyoruz." dedi.

"4 kupa kazandık"

'Ordu Giresun Enver Yücel Kampüsü Fen Lisesi kurulduğu günden bu güne vermiş olduğu robotik kodlama ve stem eğitimlerinin bir getirisi olarak, Türkiye'deki Bilim Kahramanları Derneği'nin düzenlediği First Lego League (FLL) yarışmalarında en çok kupa ve ödül alan takım olmayı başarmıştır' diyen Ebil, sözlerine şöyle devam etti; "

İlk yıl Robotik Takımımız ile ülkemizin bayrağını Lübnan'da öğrencilerimiz gururla dalgalandırmıştır. Bu yıl da FLL yarışmasından öğrencilerimiz 4 kupa ve bir 3D yazıcı (Bölge Şampiyonluğu, İki Robot Performans Birinciliği, Arçelik Değişime öncülük eden takım) ödülünü okulumuza kazandırmışlardır.

"Ülkemize şampiyonluk getirmek istiyoruz"

Üyeleri tamamen kızlardan oluşan Spark Takımımız Bilim Kahramanları Derneği'nin düzenlediği bir başka yarışma olan WRO (Dünya Robot Olimpiyatı)'nda 28 saniye gibi çok kısa sürede kendilerine verilen tüm robot görevlerini gerçekleştirerek kendi yaş gruplarında Türkiye Şampiyonu olmayı başardılar. Kızlarımızın Robotik ve Kodlama alanında kendilerini göstermesi ve şampiyonlukla biz bu alanda varız demeleri bizleri oldukça memnun etmektedir. Spark Robotik Takımımız, Kasım ayında düzenlenecek olan ve tüm Dünya ülkelerinin şampiyonlarının yarışacağı Uluslararası Turnuvada ülkemizi temsil edecektir. Hedefimiz daha önce ülke olarak hiç başaramadığımız bir şeyi gerçekleştirerek ülkemize şampiyonluğu getirmektir."

"Uluslararası başarı da kazanacağız"

Robotik takımların koçluğunu yapan Mehmet Kutlu ise şunları söyledi; "Bu sene Bilim Kahramanları Derneği'nin düzenlediği Dünya Robot Olimpiyatı'nda Türkiye birinciliği kazandık. Ülkemizi 18-21 Kasım tarihleri arasında uluslararası turnuvada temsil edeceğiz. Öğrencilerimiz bu süreçte kendilerine özgü yaptıkları robot tasarımları ve yine kendileri yaptıkları yazılımlarla Türkiye'deki görevi çok kısa bir sürede tamamlayıp Türkiye şampiyonluğunu kazandılar. Uluslararası finalde de iyi bir başarı elde edip döneceğiz."

"Yazılımı da biz yaptık"

Spark Takımı öğrencilerinden Ela Nu Karakuş; "Bu yaz bu robot üzerinde çalıştık. Üç kişilik bir ekiple haftada 3 gün okulda çalışmalar yaptık. Robotumuzun tasarımı kendimize özgü. Aslında iki tane farklı robotik tasarımımız var. Hiç böyle bir yazılım yoktu. Robotun yazılımını da yaptık. En hızlı robot bizimkiydi. Hep daha iyisini hedefledik. Bu şekilde de Türkiye birinciliğini kazandık." dedi.

Burçin Güder; "Pratik mükemmelleştirme mottosuyla hareket ettik. Bu mottoyu herkese yaymaya çalışıyoruz. Çünkü pratik her şeyin en iyisidir. Çalışmalarımızla birlikte kendimizi çok geliştirdik." dedi.

Yağmur Oktay da; "Uluslararası turnuvada en iyisin yapmaya çalışacağız. Birinci olmayı herkes ister. Ancak burada önemli olan bizim çalışmamız ve öğrenmemiz." şeklinde konuştu.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü