GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-11-2021 16:24   Güncelleme : 05-11-2021 16:24

Baca yangınlarına dikkat!

Baca yangınlarına dikkat!

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, vatandaşları baca temizliği yaptırmaları konusunda uyararak, çıkan yangınların önemli bir bölümünün bacaların tıkanması sonucu meydana geldiğine dikkat çekti.

İtfaiye Dairesi Başkanı Yusuf Çınkıl, "Havaların soğumasını beklemeden, mutlaka bacalarınızı temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor” dedi.

Baca temizliğinin önemine dikkat çeken Daire Başkanı Çınkıl, sözlerine şöyle devam etti:

“İtfaiye Dairesi Başkanlığımızın verilerine göre 2019 yılında 113, 2020 yılında 129, 2021 yılının 10 aylık bölümünde ise 123 baca yangını çıktı ve yapılan incelemeler sonucu bu yangınların temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığı tespit edildi. Baca yangınları genellikle alt katlarında lokanta, pastane gibi iş yerleri bulunan binalarda meydana geliyor. Baca içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar gerek sobaların gerekse ticari işletmelerin ocaklarının alevli bir şekilde yakılmasıyla tutuşarak alev alıyor ve baca yangınları meydana geliyor. İhmal edilen bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturuyor. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatıya ulaşarak, buranın da tamamen yanmasına sebep olabiliyor. Sonbaharda veya ilkbaharda gündeme gelen baca temizliği, soba zehirlenmelerinin de önüne geçiyor. Kirli bir baca, yakıtın doğru yanmasını engellerken oluşan parçacıklar da bacalarda ciddi tıkanıklıklara sebebiyet veriyor. Bu nedenle temiz bir baca yakıtın daha kaliteli yanmasını sağladığı gibi çevre kirliliğini de engellemiş oluyor.”

Haber merkezi