GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-09-2021 08:00   Güncelleme : 09-09-2021 08:00

"ATA TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM"

Doğu Karadeniz Bölgesinde ata tohumundan üretilen sebzeler muhafaza altına alınıp gen bankası oluşturuluyor. Özellikle Domates, Patlıcan, Mısır, Biber, Kabak, Salatalık türleri yetiştirilerek bunlardan yerli tohum elde edilmeye başladı. Ata tohumundan yetiştirilen pembe domateslerin ağırlığı 650 gr ile 900 gram arasında değişiyor.

 

Doç. Dr. Metin Deveci, Anadolu’nun her yerinde tarımsal üretim faaliyetlerinin yüzyıllar boyunca yapıldığını belirterek, "Her bölgenin kendine has bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Bölgelerinde yetiştirilen meyve ve sebzeler bulundukları coğrafyaya uyum sağlamışlardır. İklimin olumsuz şartlarına, hastalık ve zararlılara karşı dirençli, verimli olan çeşitler çitçilerimiz tarafından itina ile seçilmiş ve muhafaza edilerek günümüze kadar gelmiştir." dedi.

"Artık lezzet alamıyoruz"

'İçinde yaşadığımız modern çağdaki insanlar bu bitkilerden elde edilen tohumlara ATA TOHUMU adını vermektedir' diyen Deveci, şunları kaydetti; "Ata tohumlarından elde edilen meyveler; kendilerine özgü renk, koku, tat ve aromaya sahip olmakta ve her zaman özelliklerini muhafaza etmektedir. Geçmişi yaşayan her fani gibi bizler de çarşı pazardan alıp tükettiğimiz meyve ve sebzeleri yerken “… nerede o eski meyve ve sebzelerin tat ve aroması, domates ve salatalığın kokusu metrelerce öteden gelip beni afiyetle yiyebilirsiniz…“ diyorlardı. Günümüzde hibrit tohum kullanılarak yetiştirilen bitki türlerinden elde edilen meyvelerden hiçbir lezzet ve tat alamıyoruz. Öyleyse, ata tohumlarına nasıl ulaşacağız ve muhafaza edip devamlılığını sağlayacağız?  Yüzyıllar boyunca içinde yaşadığımız coğrafyada yetiştirilen meyvelerin aşılama yoluyla, sebzelerin tohumla çoğaltılarak gelecek nesillere ulaştırılabilmesi için, toplanması ve muhafaza edilmesi gerekmektedir.

"Herkes sahip çıksın"

Önce yakın çevremde daha sonra ise uzak bölgelerdeki ata tohumlarını elde etmeye başladım. Orta ve Doğu Karadeniz Bölgeleri’nde tarımı yapılan mısır, fasulye, bezelye, karalahana, kabak, salatalık, domates, biber, patlıcan gibi bitkilerin tohumlarını temin edip yetiştirmeye ve bunlardan elde ettiğim tohumları uygun şarlarda(0-5˚C) muhafaza etmeye çalıştım. Burada en önemli amacım; domates başta olmak üzere diğer ata tohumlarının özelliklerini kaybetmeden muhafazalı bir şekilde korunması ve devamlılığının sağlanmasıdır. Anadolu’nun her yerinde yüzyıllardır yetiştirilen ata tohumlarına herkesin sahip çıkması, gen kaynaklarımızın korunması yönünde çok önemli bir adım olacaktır."

Ordu Hayat/Ahmet Bayrak (Özel Haber)