GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 08:40   Güncelleme : 10-09-2021 08:40

"ASILSIZ İDDİALAR"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın 'kendilerine hiç bir zaman fındık fiyatıyla ilgili açıklama yapmayın' diye bir beyanı olmadığını belirterek, "Tüm Köy-Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra'nın iddiaları tamamen asılsızdır." dedi.Tüm Köy-Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekai Sağra'nın bir gazetede çıkan “Fındık fiyatları neden artmıyor? Fındık 1 yıldır 24 TL” başlığı altında yayımlanan açıklamasında Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’ın Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatını açıklamadan önce Ordu, Giresun, Trabzon başta olmak üzere fındık bölgesi Ziraat Odalarına “Her ne olursa fiyat hakkında açıklama yapmayacaksınız" açıklamasına tepki gösteren Soydan, bu ve benzeri mesnetsiz açıklamaların gerçekleri yansıtmamakla birlikte, iddiaların bile bile sırf muhalefet yapma uğruna uydurulduğunun da ortada olduğunu söyledi.

"Çirkin bir yalan"

'Genel Başkanımızın fındık fiyatlarıyla ilgili bir açıklama yapılmaması yönünde Ziraat Odalarımıza gönderilen yazılı ve sözlü bir beyanı kesinlikle yoktur' diyen Soydan, sözlerine şöyle devam etti; "Her daim Türk çiftçisinin yanında olan, hak ve menfaatlerini koruyan Sayın Bayraktar’ın böyle bir beyanda bulunduğu yönündeki iddia, çirkin ve yalandır. Bu yaşananlar, 5 milyonu aşkın Türk çiftçisinin temsilcisi TZOB Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’a yapılan haksızlıktır. Genel Başkanımız Bayraktar, Ziraat Odası Başkanlarımıza fındık fiyatının değerinde oluşması ve üretici sorunlarını dile getiren açıklamalar yapmaları konusunda sürekli telkinlerde bulunmuştur. Genel Başkanımız Karadeniz’de fındık üreticimizin ayakta kalmasını sağlayacak mücadeleler vermiştir. Karadeniz’in en önemli geçim kaynağı fındık için hükümet nezdinde yapılan girişimleri sonuç vermiş, 2006 yılından itibaren TMO fındık piyasasına müdahil kurum olmuştur."

"Hep çiftçilerin yanında oldu"

Bu sektöre çok emeği olan ve hakkı ödenmez hizmetlerde bulunan Bayraktar ile ilgili sözde aldığı maaş konusunun da iftira olduğunu söyleyen Soydan, "Bayraktar, çiftçilerimizin bütün sorunlarında her zaman yanlarında olmuş, özellikle pandemi sürecinde tarlalarında kalabilmeleri, üretime devam edebilmeleri için her türlü girişimde bulunmuş, diğer sektörler üretemezken çiftçilerimizin üretimlerini sürdürmelerine son derece destek vermiştir. sorunlarını işleyerek çözüm önerilerini belirtmiştir. Hal böyleyken, bilindiği üzere amacı kamuoyunu doğru bilgilendirmek olan basın yayın organları da bu hak ve sorumluluğunu kullanırken yapılan suçlayıcı itham ve iddiaları kamuoyuyla paylaşmadan önce iddia sahibinin iddialarıyla ilgili karşı tarafa söz ve cevap hakkı tanımalıdır."

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy