GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-09-2021 08:50   Güncelleme : 06-09-2021 08:50

"AŞILAMA YAŞLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, bir çocuğun testinin pozitif çıkması durumunda sınıftaki diğer çocuk ve öğretmenin de karantinaya alınacağını belirterek; "Bu yüzden mutlaka aşı programını yeniden gözden geçirerek, çocuklarımızı da koruma programına almalıyız." dedi.Okulların açılmasıyla birlikte pandemi kurallarına daha çok dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Coşkun, "Eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte, okullara giden çocuklar ve öğretmenler için öngörülebilecek en büyük tehlike, eğer herhangi bir çocuğumuzda koronavirüs şüphesi ortaya çıkarsa veya PCR sonucu pozitif çıkarsa, bu durumda hem çocuğumuz hem sınıfındaki arkadaşları hem de öğretmeni karantinaya girecektir ve bu hiç de azımsanacak bir olasılık değildir." dedi.

"Yeni bir düzenleme lazım"

'Muhtemelen çok sayıda okulda bir çok sınıf bu şekilde koronavirüs şüpheleri veya PCR pozitiflikleri nedeniyle karantinaya girecekler ve nereden bakarsanız en az 14 gün eğitimden ve öğretimden uzak kalacaklardır' diyen Coşkun, sözlerine şöyle devam etti; "Dolayısıyla bunu önlemenin de en güzel en basit yolu, mutlaka aşı programını yeniden gözden geçirmek ve gerekirse çocuklarımızı da  koruma programına almak için aşılama yaşlarını yeniden gözden geçirmektir. Özellikle Pandemi döneminde çocuklarımızın da aşısız olduğunu düşünürsek, sınıflarda koronavirüs vakalarının tek tük de olsa çıkması ve bütün sınıfı karantinaya ve öğretmen de dahil olmak üzere karantinaya göndermesi kaçınılmaz gibi görünüyor. Dolayısıyla mutlaka aşı programının, yaş gruplarına göre sağlık bakanlığımız tarafından yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde eğitim öğretim yılımızda, devam eden pandeminin etkisiyle  böyle kesintilerin olabileceğini öngörüyorum.

"İkili, üçlü eğitime geçilmeli"

Bir eğitimci değilim ama bir sağlıkçı olarak bu eğitimin daha da sağlıklı yapılabilmesi için ikili öğretime geçilmesi hatta gerekirse üçlü eğitime geçilmesi, açıkta kalan, atanamayan öğretmenlerin de bu eğitimlere istihdam edilmesi, böylece sınıflarımızdaki öğrenci yoğunluğunu üçte bire düşürecektir, bulaş olasılığı daha da azalacaktır, o nedenle sağlığın korunması için özellikle ikili veya üçlü eğitime geçilmesi de büyük bir önlem olarak düşünülebilmeli. Gerekirse ders sayısı azaltılıp daha konsantre hale getirilip dersler verilebilir, her şey çocuklarımız için. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın hem eğitim öğretimden geri kalmamaları sağlanmalı hem de sağlıklarını korumak İçin tüm tedbirler maksimum seviyede alınmalıdır. Her şey eğitimli ama sağlıklı nesiller içindir."

Ordu Hayat/Gözde Özgür (Özel Haber)