GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2021 08:00   Güncelleme : 28-09-2021 08:00

"AŞI ÖLÜMDEN KORUYOR"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, aşının insanları hem yoğun bakımdan hem de ölümden koruduğunu belirterek, covid-19 ile savaşmak için tek silahın aşı olduğunu hatırlattı.

Covid-19'u tamamen sonlandıracak bir tedavi yönetimin henüz bulunmadığını aktaran Coşkun, şuan için aşıdan başka çare olmadığını dile getirdi.

"Aşı olmak önemli"

Aşı olan kişilerin covid-19'dan dolayı sıkıntı çekmediğini ifade eden Coşkun; "Şuan covid-19'dan dolayı yoğun bakımlarda yatan hastalar ya hiç aşı yaptırmayanlar ya da aşı özelliği geçmiş olan kişiler. Açıklanan rakamlardan da gördüğümüz üzere aşı, insanları ölümden ve yoğun bakımdan koruyor. Tek doz bile koruyor. Aşı olmak önemli. Aşı bir protein. Vücutta ömür boyu kalamaz. Bir yıkılma zamanı var. Yıkılma zamanı ne kadar uzunsa, aşı da o kadar etkili oluyor. Aşı koruma etkisi geçen kişiler de mutlaka aşı olmalı." dedi.

"Muazzam etkisi var"

Covid-19'a karşı savaşmak için aşıya ihtiyaç olduğunu aktaran Coşkun, sözlerine şöyle devam etti; "Covid-19'u tamamen bitirecek elimizde bir silah yok. Şuan için elimizde sadece aşı var ve etkili bir silah. Aşı bulunduktan sonra ölüm ve vaka sayıları ciddi oranda azaldı. Hastaneye yatma, entübe olma rakamlarının azaldığını gördük. Aşının muazzam bir etkisi oldu.

"Aşı hızını vatandaş artırabilir"

Sağlık müdürlükleri 1-2 ayda hızlı bir şekilde tüm Türkiye'yi aşılayabilirlerdi. Ana insanlar tembellik yapınca ya da ben aşı karşıtıyım deyince ne yapılabilir. Türkiye'de şuanda personel var, aşı var ama aşı hızımız düşük. Aşı hızımızı sadece vatandaşlar artırabilir. Bu konuda büyük bir eksikliğimiz var. Bu eksikliği aşarsak, ölümler ve vakaların daha da azaldığını göreceğiz."

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy (Özel Haber)