GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 08:50   Güncelleme : 27-05-2021 17:46

"AŞI AYIRT EDİLMEMELİ"

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, "Vatandaşlarımız, Çin aşısı, BioNTech, Sputnik bakmadan hangi aşı varsa mutlaka onu olmalı. Aşı dahi ayırt etmemeli." dedi.

 

Sırası gelen vatandaşların mutlaka aşı olması gerektiğini aktaran Coşkun, koronavirüs hastalığını yenmek için aşının şart olduğunu hatırlattı.

 

"Yalvarıyorum"

 

Aşı vurulacak vatandaşların endişe duymaması gerektiğini belirten Coşkun; "Hala bazı vatandaşların aşıyla ilgili çekinceleri var. Artık böyle bir ortamda bu çekinceler olmasın. Kendi hayatları için yalvarıyorum. Vatandaşlarımız aşılarını mutlaka olsunlar. Bu aşının hiçbir zararı yok. Koronavirüs bulaştığında nasıl seyredileceği bilinmediği için insan hayatına mal olabiliyor, yoğun bakıma yatırmak zorunda bırakabiliyor. Aşı olarak bu hastalığın daha hafif geçmesini sağlayabilirsiniz, belki de hiç semptom vermeden geçirebilirsiniz. Vatandaşlarımız, Çin aşısı, BioNTech, Sputnik bakmadan hangi aşı varsa mutlaka onu olmalı. Aşı dahi ayırt etmemeli." dedi.

 

"Kurallara riayet edelim"

 

'Aşı olmamak hastalığa davetiye çıkarıyor' diyen Coşkun, şunları söyledi; "Hastalığa davetiye çıkarınca daha şiddetli bir enfeksiyon geçiriyorsunuz. Virüs yükü daha fazla oluyor, bu sefer diğer insanlara da bulaştırma riski oluyor. Aşı olmamak diğer insanlar açısından da kul hakkına girmektir. Bütün vatandaşlarımızın bu imkanları kullanması lazım. Amerika aşıda başarılı oldu ama birçok ülke gibi aşıyı parayla veriyorlar. Devletimiz aşı tedarikinden yoğun bakıma kadar her türlü tedaviyi insanımızın hayatını korumak için ücretsiz veriyor. İnsanlarımız bu kurallara mutlaka riayet etsin. Kendisine çıkan aşıyı olsun."

 

"Yeter ki aşı olmak isteyin"

 

Coşkun; "Randevu sisteminde bir sıkıntı olduğu konusunda bize de şikayetler geliyor. Bu konuda sağlık müdürlerine gitsinler. Aşı olmak istiyorum ama randevumu alamadım desinler seve seve yardımcı olacaklardır. Yeter ki siz aşılanma ve toplumun daha saplıklı olması konusunda adımlar atın. Sağlık çalışanları size daha fazla adım atacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)