GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 08:05   Güncelleme : 02-06-2021 08:05

ARICILARDAN ZİRAİ İLAÇ UYARISI!

ARICILARDAN ZİRAİ İLAÇ UYARISI!

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, fındık kurdu ve diğer zararlılar için gerçekleştirilen ilaçlamaların zamanında yapılmadığında arılara zarar verdiğini hatırlatarak,"İlaçlamalar akşam saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılmalıdır.” dedi.

 

Gezgin arıcıların yanı sıra Ordu'da kalarak arıcılık mesleğini icra edenlerin de olduğunu aktaran Çiftçi, arıların tarım ilaçlarına maruz kalmamaları için çiftçilerin ilaçlamayı akşam saatlerinde yapmaları istendi.

Gündüz erken saatlerin ilaçlama yapılmasının hem doğru olmadığını hem de arılara ve diğer canlılara zarar verdiğini söyleyen Çiftçi, ilaçlamanın gündüz yapılması durumunda o sırada uçan tüm arıların öldüğünü, bu yüzden ilaçlamanın daha geç vakitte yapılmasının iyi olacağını dile getirdi.

"Akşam üzeri yapılmalı"

Bilinçsizce yapılan ilaçlamaların arılara büyük zarar verdiğine dikkati çeken Çiftçi; "Fındıkta ilaçlama dönemindeyiz. Sahil kesimde ilaçlama yapıldı ancak orta ve yüksek kesimde sürüyor. Üreticilerimize mümkün olduğunca ilaçlamaların akşam üzeri yapılmasını tavsiye ediyoruz. Mutlaka herkesin arıcı bir komşusu vardır. Arılarımıza zarar verilmemesi için ilaçlamanın mutlaka akşam vaktinde yapılması gerekiyor. Eğer ilaçlamalar akşam üzeri yapılırsa arılarımız daha az zarar görür." diye konuştu.

Ordu Hayat/Gözde Özgür  (Özel Haber)