GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2021 08:16   Güncelleme : 14-09-2021 08:16

ANADOLU KADINI AYAĞA KALKIYOR…

ANADOLU KADINI AYAĞA KALKIYOR…

 

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Bahçeşehir Üniversitesi ile Anadolunun kadın gücünün önünü açmaya çalıştıklarını belirterek, sloganlarını da; Covid 19 dünyasında eşit bir geleceğe ulaşmak olarak açıkladı.

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) ile gençler ve kadınların tarımdaki rolü ve kooperatifçilik konularında, ‘Yöresel Ürünler, Gastronomi ve Kooperatifçilik’ temasıyla düzenlenen çalıştayın ikinci ayağı Ordu/Giresun Bahçeşehir Koleji Enver Yücel Kampüsü’nde başladı.

İki gün süren etkinlik, Ordu’daki kadın kooperatiflerinin kolej içinde açtıkları yöresel ürün ve yemeklerin yer aldığı standların gezilmesi ile başladı.

Etkinliğe Ordu Valisi Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu ve Bahçeşehir Eğitim Kurumları Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel'in yanı sıra bazı daire müdürleri de katıldı.

Dünya markası hedefi

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz açış konuşmasında sürdürülebilir gıdanın yolunun akıllı tarımdan geçtiğini belirterek, bunda da kadınların öneminin büyük olduğunu söyledi. Karadeniz, “bu proje ile en büyük hayalimiz; alın terinizi bir dünya markası haline getirip, dünyaya pazarlamaktır“ dedi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da konuşmasında kadının üretimdeki yerine dikkati çekerek, bu projenin temelinde cinsel eşitsizliğe katkı yattığını söyledi.

Kadınların başarısının kendi başarıları anlamına geleceğine de vurgu yapan Gutu, şöyle konuştu;

“Kadınları güçlendirerek ve kooperatifler çatısı altında örgütleyerek, akıllı tarım, dijital tarım ve sürdürülebilir tarım alanlarında tecrübe kazandırarak üretime katmak istiyoruz.“

Türkiye modeli

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de konuşmasında bu projenin Türkiye genelinde bir kadın harekatına dönüşebileceğine inandığını belirterek, şunları söyledi;

“Gıda hayatın vazgeçilmez bir parçası. Önemli bir de gelir kaynağı. Her şeyden önemlisi de kadınların üretime katılması ile gıdada dışa bağımlılaktan kurtulmuş oluruz. Biz belediye olarak da iki yıldır üreten kadınlarımızı destekliyoruz. Bu projeden de bu anlamda bir Türkiye modeli çıkacağıını umuyorum.“

1 yılda 13 kadın kooperatifi

Ordu Valisi Tuncay Sonel de kadınların üretime daha fazla katılması için Ordu’da son bir yılda 13 yeni kadın kooperatifi kurulduğunu belirterek, “Karadeniz insanı hem çalışkan, hem de misafirperverdir. Bu çalışkanlığı üretimde daha da aktif hale getirmek istiyoruz. Bu nedenle bu tür projeleri hem çok önemsiyor, hem de destekliyoruz. Bu projenin uygulayıcıları FAO ve Bahçeşehir Üniversitesi ekibine, özellikle de sevgili dostum Enver Yücele teşekkür ediyorum, kutluyorum. Projye herd türlü desteği vermeye ve aktif olarak içinde yer almaya devam edeceğiz“ dedi.

5 bin kadına ulaşıldı

FAO Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık da konuşmasında kadın liderliğinin önemine işaret ederek, Covid-19 Dünyasında eşit bir geleceğe ulaşmak istediklerini söyledi. Türkiyede kadın emeğinin öne çıkarılmasına yönelik düzenledikleri projeler kapsamında bugüne kadar 5 bini aşkın kadına ulaştıklarını belirten Dr. Ayşegül Selışık, şöyle devam etti;

“Bu proje kapsamında da 10 ilde, 16 yeni kadın kooperatifi kuruldu. Bu proje ile aslında var olan Anadolunun kadın gücünün önünü açıyoruz. Onları üretimde de ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Kadının kendi ayaklarının üzerinde durması, aile bütçesine katkı sunmasını amaçlıyoruz.“

Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Canan-Sokullu da; Tarım ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri isimli sunumunda, tarladan pazara, pazardan sofraya kadar kadının emeğine dikkat çekti.

Programa katılan Türk Halk Müziği sanatçısı Ümit Tokcan da katılanlara mini bir konser verdi.

Atölye çalışmalarına geçilmeden verilen arada, kadın kooperatifi üyelerinin hazırladıkları ürün ve yöresel yiyeceklerin bulunduğu standları gezen protokol mensupları yöresel yemekleri de tattı. Gözde Özgür/Yılmaz Ülgü/Özge Cebbar (Ordu Hayat)