GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 08:35   Güncelleme : 25-03-2021 08:35

ALTINORDU’DA HEDEF; SIFIR ATIK

ALTINORDU’DA HEDEF; SIFIR ATIK

 

Altınordu Belediyesi Sıfır Atık Projesi kapsamında hayata geçirdiği "Geri Dönüşüm Kutusu" projesi ile ekonomik değeri yüksek atık türleri arasında yer alan kâğıt, plastik ve metal atıkların geri dönüşümü için de çalışma yürütüyor.

Yapılan çalışma ile Altınordu Belediyesi ekipleri tarafından sürdürülen proje ile ilçenin farklı noktalarında var olan kumbaralara yenileri eklendi. Yenileri ile birlikte toplam 151 adet geri dönüşüm atık kumbarası şehirde yerini aldı. Kumbaralar, kamu kurum ve kuruluşları, toplu yaşam alanları, parklar, sokak ve caddeler başta olmak üzere vatandaşların kolay ulaşabilecekleri noktalara yerleştirildi. Proje ile ilçe sakinlerinin kâğıt, plastik ve metal atıklarını kumbaralara bırakarak temiz çevre ve geri dönüşüme katkıda bulunması hedefleniyor. Ayrıca sıfır atık projesi kapsamında Belediye tarafından şehre yerleştirilen çöp konteynerleri, cam kumbarası, tekstil geri dönüşüm kumbarası ve ambalaj geri dönüşüm kumbaraları bulunuyor.

62 ton yağ toplandı

Altınordu Belediyesi, pandemi kısıtlamaları kapsamında yemekhanelerin kapalı olduğu, kafe ve restoranların ise sadece paket servis yaptığı 2020 yılında 62.285 kg atık bitkisel yağ topladı. TAP Derneği’nin Belediyeler ile birlikte düzenlediği okullar arası ‘Atık Pillerin Toplanması Kampanyası’nda ise 747 kg’da atık pil topladı.

Altınordu Belediyesine gelen talep üzerine iş yerlerine, kurumlara ve okullara yerleştirilen geri dönüşüm kumbaralarında 2020 yılında 6.760 kg atık elektrikli ve elektronik eşya toplayan Altınordu Belediyesi yine 2020 yılında 89.740 kg tekstil atığı topladı. Haber merkezi