GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-10-2021 23:02   Güncelleme : 11-10-2021 23:02

ALTINORDU YEREL LEZZET DURAĞI

Turizm aktivitelerine yön veren Gastronomi alanında da iddialı olan Altınordu Belediyesi, Çavuşlar Mahallesinde şehri ve denizi gören manzarası ile eşsiz bir lokasyonda yer alan “Altınordu Yerel Lezzet Durağı” ve “Altınordu Coğrafi İşaretli Ürün Tanıtım Noktası” ile gastronomi turlarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

ALTINORDU YEREL LEZZET DURAĞI

Özellikle kırsal bölgeler ve yöresel değerlerin ön plana çıktığı bir destinasyonda bulunan “Altınordu Coğrafi İşaretli Ürün Tanıtım Noktası” tarıma dayalı üretimi destekleyerek, bölgenin tanıtım ve imajına olumlu katkılarda bulunacak. Altınordu Yerel Lezzet Durağı” ile de turizmde hareketliliği artıracak ve büyük bir turizm girdisi oluşturacak tesisler bölgenin turizm değerleriyle tanıtımını sağlayarak bölgesel kalkınmaya da önemli bir katkı verecek.

DOKA destekliyor

Altınordu Belediyesinin Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı eş finansmanı ile hayata geçireceği ve Altınordu Kaymakamlığının da paydaşı olduğu projede bulunan ve Ordu’nun yiyecek ve içeceğe dair tüm kültürel mirasını bir arada toplayacak ‘Altınordu Coğrafi İşaretli Ürün Tanıtım Noktası’nda ilimizin coğrafi işaretli ürünleri olan; Akkuş Fasulyesi, Perşembe Ceviz Helvası, Kabataş Helvası, Dürme Pancarı Turşusu ve Ordu Kivisi ürünlerinin ve diğer yöresel ürünlerin tanıtımı ve satışı yapılacak.

Coğrafi İşaretli Ürün Tanıtım Noktası ile yan yana aynı lokasyonda bulunan ‘Altınordu Yerel Lezzet Durağı’ ise ilimize ait yöresel tatların sunulduğu tüm yiyecek çeşitleri hazırlanacak şekilde endüstriyel mutfak altyapısına sahip adeta bir gastronomi merkezi işlevi görecek. Üreticilerin ürünlerinin öncelikle değerlendirileceği tesisler hizmete alındığında istihdama ve şehrin ekonomisine ilave bir katkı sağlayacak.

VR kabininde Ordu tanıtılacak

Yurt içinden ve yurt dışından gelecek misafirlerini ağırlamaya hazırlanan gastronominin bölgemizdeki yeni çekim merkezi olacak tesislerde ziyaretçiler kurulacak olan VR kabininde Ordu’nun tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini de görme imkânı bulacaklar. Sanal Gerçeklik yaşatan VR teknolojisinin kullanılacağı tanıtımda 3 Boyutlu gözlükler ile misafirler kâh Ordu’nun nefes kesen yaylalarını dolaşırken kâh engin dalgaları ve uçsuz bucaksız sahili ile bir gerdanlık gibi uzanan Karadeniz’in mavisine tanıklık edecekler.

Bir taşla iki kuş

Tesislerin hem Ekoturizme hem de eko tarıma katkı vereceğini belirten Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, "Tesislerimizi çevre hassasiyeti ile bölgenin dokusuna uygun bir mimaride inşa ediyoruz. Çevreyi ve doğayı tahrip etmeden doğallığı yok etmeden bir bölgesel kalkınma hamlesi hedefliyoruz" dedi. Haber merkezi