GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2021 08:30   Güncelleme : 30-03-2021 08:30

AĞAÇ KATLİAMI SÜRÜYOR!

AĞAÇ KATLİAMI SÜRÜYOR!

Fatsa ilçesinde daha önce 4862 ağacın izinsiz şekilde kesildiği Bahçeler Mahallesi’ndeki ormanlık alanda maden şirketinin isteğiyle yeniden ağaç kesilmeye başlandı. Ünye ve Fatsa Orman İşletme yetkililerinin hukuki süreçlerin tamamlanmasını bile beklemeden ağaç kesimi yaptığı belirtilirken, kesimi durdurmak isteyen vatandaşlara ise jandarma engel oldu.

 

Fatsa ilçesi Bahçeler Mahallesi’ndeki ormanlık alanda maden sahasının genişletilmesi için Fatsa Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan ağaç kesimini yaşam savunucuları durdurmuştu. Kısa bir süre sonra ağaç katliamı kaldığı yerden devam etti.

Ünye ve Fatsa Orman İşletme yetkililerinin ağaç kesim işlemine 'hukuksuz' olduğu gerekçesiyle mahalle sakinleri engel olmak istedi.

Bir maden şirketinin alanını büyütmek için yapılan ağaç kesimine vatandaşlar yine karşı çıktı. Ancak vatandaşlar karşısında Jandarma'yı buldu. Jandarma, kesimi durdurmak isteyen halkı alana alamadı. Ormanlık alandaki ağaç kesimi de devam etti.

"Hukuksuz kesim"

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, ağaç kesimlerinin devam etmesine tepki göstererek; "Fatsa'nın Bahçeler Mahallesi'nde ağaç katliamı yine başladı. Sayın Valimiz dahil yetkili mercileri bu hukuksuz işleme müdahale etmeye çağırıyorum. Ünye ve Fatsa Orman İşletme yetkilileri vatana ve ormana ihanet etmektedir. Hukuki süreçler tamamlanmadan, mevzuat dışında ihale yapıp, halkın ağacını, milli değerimizi ve binlerce canı altın karteline peşkeş çekmektedir. Hz Ömer’in “Bizi uyarmazsanız sizde hayır yoktur, uyarınızı dinlemezsek bizde hayır yoktur" sözünü yetkililere hatırlatırım." dedi.

"Usulsüzlükleri belgeli"

Ordu Çevre Derneği de şunları kaydetti; "Ünye Orman İşletme Müdürlüğü dernek olarak sorduğumuz soruları yanıtlamış. Verdiği yanıt, usulsüzlüklerini belgeliyor. Ağaç işaretleme ve kesim için şirketin 2013 yılı ÇED'i delil olarak gösteriliyor. Oysa ağaç kesimi 2. ÇED süreciyle ilgili. 2. ÇED çıkmadığını göre kesim de usulsüz. Hukuksal süreç başlatılacak ama bu durumda halkın fiili mücadelesi ve müdahalesi de hak olmaktadır."

Bir mahallesi sakini ise; "Katliam devam ediyor. Orman Bakanına, Milletvekillerine, Cumhurbaşkanına söylüyorum; bize hangi yeşillendirmeyi yaptınız? Bu çam ağaçlarına kıyılır mı? Çam ağaçları için herkesi Allah'a havale ediyorum." diyerek tepkisini dile getirdi.

Haber merkezi