GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 08:05   Güncelleme : 27-09-2021 08:05

ADIGÜZEL, HARMANDAN SESLENDİ

ADIGÜZEL, HARMANDAN SESLENDİ

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, yabancı kartelin, hükümetin desteğiyle elde ettiği piyasa hakimiyetini kullanarak istediğinden fındık alıp, istediğinden almadığını söyledi.

 

Milli sanayiciye de tüccara da parmak sallayan bu kartele hükümetin sesini çıkartmadığını belirten Adıgüzel, "Fındıkta çiftçi soyuluyor, bir bölge, bir ülke, bir millet soyuluyor. Gelin bakın bakalım, yalan mı konuşuyoruz?" dedi.

"Fındıkçıyı perişan ettiniz"

'Biz fındık fiyatı en az 35 TL olsun derken bugünleri görerek söyledik. Siz 27 TL taban fiyat verdiniz. Ama bu uluslararası kartel ve yerli işbirlikçileri 23 TL’ye fındığı alıp üreticiyi perişan ediyorlar' diyen Adıgüzel, sözlerine şöyle devam etti; "Ve siz buna müdahil olmuyorsunuz. Tarım Bakanı, Rekabet Kurumu bu işin içerisinde. Siz de bu işin içindesiniz. Ülke soyuluyor. Siz buna sesinizi çıkartmıyorsunuz. Sonra biz fındıkçı perişan dediğimizde yalan konuştuğumuzu iddia ediyorsunuz. Gelin üreticiyi dinleyin bakalım kim yalan konuşuyor. Fındık fiyatı açıklarken randımanı üstüne koyup açıklayan tarihteki ilk yönetici oldunuz.

"Cumhurbaşkanını gülünç duruma düşürdüler"

Bakın fındıkta randıman nedir? Bakın bu kabuklu fındık. Kırdığımızda iç kısmı ne kadar ağırsa o kadar randıman vardır. Yani taban fiyata o kadar eklenir. Yani fındıktaki randımandaki fark zaten üreticinin hakkıdır. Yüzyıllardır böyle… Buradaki farkı üreticiye sanki bir bahşişmiş gibi ifade edip üretici karşısında gülünç duruma düştünüz. Üstelik 1 randıman 1 lira etmez. Anca 50 kuruş eder. Tarım bakanı ve danışmanları Cumhurbaşkanını fındıkçının karşısında gülünç duruma düşürmüştür.

Erdoğan ve hükümetinin 400.000 üretici ve 8 milyon insanın ekmek parasını yabancı bir kartele peşkeş çektiğini öne süren Adıgüzel, "Erdoğan, Karadeniz’den geldin Karadeniz’den gideceksin.” dedi.

Haber merkezi