GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-07-2021 08:40   Güncelleme : 13-07-2021 16:10

ADIGÜZEL; “35 LİRADAN AŞAĞI KURTARMAZ“

ADIGÜZEL; “35 LİRADAN AŞAĞI KURTARMAZ“

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık fiyatının 35 lira olarak açıklanması isteğini tekrarlarken, 30 liranın altında bir fiyatın ise ihanet olacağını söyledi.

 

Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Toplantısı, Perşembe Ziraat Odası Başkanı ve İl Ziraat Odaları Koordinatörü ve Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan başkanlığında Ulubey’de gerçekleşti. Toplantının başlangıç kısmında ziyarette bulunan Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, yaşanacak yeni kayıplarla birlikte bu yılki fındık rekoltesinin 600 bin tonu geçmeyeceğini savunarak şunları söyledi;

“Maliyet 27 lira“

“Dekar başına verim hesaba katıldığında bu yıl fındığın maliyeti 27 TL’ye ulaşıyor. Türkiye’de bağımsız kuruluşların yıllık enflasyon tahminleri %36-50’dir. Enflasyon artışı ile hesap yaparsanız fındık fiyatı 30 TL'yi aşmaktadır.

Geçen yıl fındık alım fiyatı 3,3 dolara tekabül ediyordu. O gün Dolar 6,8 TL idi. Şimdi dolar 8,6 TL. Aynı dolar karşılığı bugün 28,5 TL. Diğer maliyet artışlarını, refah payını buna ilave edeceksiniz.

Bütün göstergeler fındık fiyatının ne olması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Biz üretici ve emek dostu milli çıkarları önde tutan bir parti olarak, CHP olarak 35 TL istiyoruz. İktidar vekilleri en az 30 TL diyor. Bu iki rakam arasında bir kamuoyu beklentisi vardır. Hele ki 30 TL altında bir açıklama bu şartlarda hem üreticiye hem ülkeye ihanettir.

Tarafınız belli olacak

Erdoğan önümüzdeki günlerde yapacağı açıklama ile kimden yana olacağını ortaya koyacaktır. İktidar partisinin bölge vekillerinin yerinde olsam Erdoğan’ın kapısına sandalye çeker, milli çıkarları ve halkın emeğinin karşılığını alana kadar oradan ayrılmazdım. Ben Sayın Genel Başkanıma bu yıl için 35 TL fiyat talebini açıklaması için bilgilendirme ve tekrarlarımı nasıl yaptıysam bu iktidar vekillerinin de Erdoğan’a aynı ısrarı ve dinamik çalışmayı yapmasını tüm bölge halkı bekliyor.” Haber merkezi