GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 08:15   Güncelleme : 16-02-2021 08:15

ACİLEN FAİZSİZ KREDİ

ACİLEN FAİZSİZ KREDİ

Ordu SMMM Odası Başkanı Bahadır Baş, "Acilen işletmelerimize destek olmamız lazım. Özellikle esnafa ve üretim yapan firmalarımıza kredi kullandırıp, faizsiz kredi desteğinden faydalandırmamız gerekiyor." dedi.Koronavirüs pandemisinden en çok esnaf ve üretim yapan firmaların etkilendiğini belirten Baş, "Piyasada nakit sıkışıklığı var. İnsanların, işletmelerin cebinde elektriğini, suyunu, telefonunu, kirasını, personel maaşını ödeyecek parası yok" diyerek mutlaka faizsiz kredi sağlanması gerektiğini altını çizdi.

"Piyasada nakit sıkışıklığı var"

Piyasada büyük bir endişe ve belirsizlik olduğuna dikkati çeken Başkan Baş, sözlerini şöyle tamamladı; "Acilen işletmelerimize destek olmamız lazım. Özellikle esnafa ve üretim yapan firmalarımıza kredi kullandırıp, faizsiz kredi desteğinden faydalandırmamız lazım. Piyasada nakit sıkışıklığı var. İnsanların, işletmelerin cebinde elektriğini, suyunu, telefonunu, kirasını, personel maaşını ödeyecek parası yok. Parası varsa da, 2020 Mart ayından bu yana yaşadığımız 11 aylık pandemi krizi sürecinde işletmeler birikimlerini tüketti. Artık 2021 yılının Şubat, Mart aylarında bizi büyük bir endişe ve belirsizlik bekliyor. Kamu ve diğer bankaların işletmelere faizsiz kredi sağlaması lazım. Bu şuan piyasanın olmazsa olmaz beklentilerinden birisidir."

"Şartlar yumuşatılmalı"

İşletmelerin ve esnafların krediyi kullanırken de birçok engelle karşılaşabildiğini aktaran Baş, "Pandemi döneminde ekonomik olarak zarar gören, etkilenen işletmeler, kredilerle bir nebze olsun rahatlayabilir. Ancak bu krediler kullandırılırken de şartlar yumuşatılmalı. Çünkü bu dönemde çoğu esnafın borcu var. O yüzden buna göre şartsız kredi imkanı sağlanarak işletmeler rahat ettirilebilir." Dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)