SPOR
Giriş Tarihi : 11-07-2021 23:00   Güncelleme : 11-07-2021 23:00

58 YILDIR AYNI TAKIMI ÇALIŞTIRIYOR

58 YILDIR AYNI TAKIMI ÇALIŞTIRIYOR

Ordu futbolunun gelişmesinde büyük katkılarda bulunan 83 yaşındaki Aziz Tokat, 58 yıldan bu yana Ordu Esnafspor'un antrenörlüğünü yapıyor. Tokat, ömrünün ve sağlığının el verdiği sürece antrenörlük yaparak Türk futboluna ve gençlere emek vermeye devam edeceğini söyledi.

Ordu Esnafspor'un efsanesi Aziz Tokat:

 

58 yıldan bu yana aralıksız Ordu 1.Amatör Küme ekiplerinden Esnafspor'u çalıştıran Aziz Tokat, Ordulu gençlere hizmet etmeyen devam ediyor.

Zamanında başka takımlardan antrenörlük teklifi gelmesine karşın kabul etmediğini ve sadece Esnafspor'u çalıştırdığını aktaran tecrübeli çalıştırıcı, bu durumundan memnun olduğunu dile getirdi.

"Birçok sporcum iyi yerlere geldi"

Esnafspor altyapısının yarım asrı aşkın süredir bir marka olduğunu aktaran efsane antrenör; "Esnafspor için altyapı olmazsa olmazdır. Bu ne şartta olursa olsun böyledir. Bu doğrultuda altyapı oyuncularımızla antrenmanlara başlıyoruz. Amacımız Türk futboluna futbolcu yetiştirmek. Ama önceliğimiz karakterli sporcular yetiştirmek. Bu bugüne kadar böyle oldu. Bundan sonra da böyle devam edecek. Altyapıdan futbolcu yetiştirmeden A takım bazında ne kadar başarılı olursanız olun bir değeri yoktur. Çünkü o başarı bir zaman sonra yerini başarısızlığa bırakacaktır. Biz zamanında Esnafspor’da Arif Güney, Ömer Güvenç, Turgay Güney, Süleyman Ersoy, Dursun Altaş, Coşkun Bekiroğlu, Hüdayi Şaşmaz, Cemil Yöntem, Halil Uysal, Orhan, Fikret, Kubilay, Gürkan, Necip, Kemal Yıldırım, Metin Akçevre, Kemal Köse gibi isimleri Türk futboluna kazandırdık. Orduspor’da ve büyük takımlarda bu oyunculardan oynayanlar oldu. Yine takımımızın altyapısından çıkan Rıdvan Koçak da futbolda iyi yerlere geldi. Sporcularımı üst liglerde gördükçe mutlu oluyorum. Futbol, altyapıyla var olur. 83 yaşıma geldim hala Esnafspor altyapısından  Türk futboluna sporcu yetiştirmeye çalışıyorum. Yoksa bende bilirim hazır oyuncuları transfer edip oynatmayı. Ona futbol denilemez. Futbol, altyapıdan gençler yetiştirirsen futboldur. Biz altyapıyla var olduk, öyle de devam edecek. Amacımız Ordu amatörünü ve futbolunu daha iyi yerlere taşımak" dedi.

"Karakterli bireyler kazandırdık"

58 yıllık süreçte Esnafspor altyapısında sadece futbolcu yetirmediklerini aynı zamanda topluma karakterli bireyler de kazandırdıklarını belirten Tokat, "Yarım asrı aşkın süreden bu yana çocukların kötü alışkanlık yerine futbolla haşır neşir olmaları için çalıştım. Biz sadece futbolcu yetiştirmiyoruz. Aynı zamanda topluma karakterli bireyler de kazandırıyoruz. Topluma faydalı bireyler yetiştirmek beni mutlu ediyor" diye konuştu.

"Sağlığım el verdiği sürece devam edeceğim"

Antrenörlüğün kendisi için bir tutku olduğunu söyleyen Aziz Tokat, "Antrenörlüğe 1963 yılında Esnafspor'da başladım. O zamandan beri de bu görevi mutlulukla sürdürüyorum. Antrenörlük benim için bir tutkudur. 58 yıldır hiç aralıksız antrenörlük yapıyorum. Şuan 83 yaşındayım. Sağlığım el verdiği sürece de bu göreve devam edeceğim" şeklinde konuştu.

Ağır pandemi şartlarının sona erip tam normalleşmeye geçilince sporcularına kavuştuğunu aktaran Tokat, sözlerini şöyle tamamladı; "Pandemi sürecinde sporcularımdan ayrı kaldım. Şimdi yeniden antrenmanlara izin verildi. Antrenmanlarımız yeniden başladı. Sporcularımla özlem giderdim."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)