GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-06-2021 08:50   Güncelleme : 11-06-2021 08:50

4 PROJEYE DAHA DESTEK

4 PROJEYE DAHA DESTEK

 

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından 2021 yılında Ordu’da desteklenmesi uygun görülen projeler için sözleşme imza töreni düzenlendi. İmza törenine, Vali Tuncay Sonel, İkizce Kaymakamı Furkan Çakır, Korgan Kaymakamı Yunus Emre Şahin, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, DOKA Ordu Temsilcisi Harun Göçer ve projeleri desteklenecek özel sektör temsilcileri katıldı.

Program kapsamında İkizce ve Korgan ilçeleri ile Dinçsoy Grup Gıda ve Ticaret Anonim Şirketi ve Erateks Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin çeşitli alanlarda hazırlamış olduğu projelerin destekleneceğini ifade eden Vali Sonel, “Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımızca desteklenecek 4 projemizin, Ordu’muza, İkizce ve Korgan ilçelerimiz ile özel sektör temsilcilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ise, Ordu’da 2021 yılında toplam 4 programın destekleneceğini ifade ederek, projelerin Ordu iline hayırlı olmasını diledi.

Projeler kapsamında İkizce Kaymakamlığı tarafından yürütülecek olan ve İkizce bölgesinde unutulmaya yüz tutmuş yöresel el sanatlarından "İkizce Sepeti"nin yapımı, tasarımı ve pazarlanması ile ilgili eğitim verilmesi planlanmaktadır. İlçenin Şenbolluk Mahallesinde Sepet Örücülüğü Kursu düzenlenecek ve bu kursta yöresel ürünler olan sepet, göcek, gıdık ve balık hey yapımı öğretilerek kursiyer olan 21 yirmi bir kişi konuya yetkin hale getirilecek.

Beyaz patates

Yine Korgan Kaymakamlığı tarafından yürütülecek olan “Korgan Beyaz Patatesi Coğrafi İşaretine Kavuşuyor” projesi kapsamında ise Yerel Ürünlerin İşaret Tescil Başvurusu için uygun olanların belirlenmesi ve gerekli analizlerin yapılması, Korgan Beyaz Patatesi İçin Coğrafi İşaret Alınması ve Sürdürülebilir Markalaştırılmasının Sağlanması Eğitimi, Coğrafi işaretin ürüne kattığı markalaşma, pazarlama, denetleme ile ulaşılan kalite ve standardın yakalanması gibi konularda eğitim faaliyetlerini yürütülecek.  Haber merkezi