GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2021 09:10   Güncelleme : 22-04-2021 09:10

“4 MİLYON ÇOCUK EĞİTİMDEN KOPTU"

“4 MİLYON ÇOCUK EĞİTİMDEN KOPTU

           

 

Eğitim İş Ordu Şube Başkanı Neşet Sayman, Atatürk'ün, TBMM'nin açıldığı gün olan 23 Nisan'ı, bayram olarak armağan ettiği çocukların korunması konusunda siyasi iktidarın üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini söyledi.

Ülkemizde okul çağında olmasına rağmen, sokaklarda, tarlada, fabrikada çalıştırılan, şiddetin, istismarın, zorla ve erken yaşta evliliklerin kurbanları olan milyonlarca çocuk bulunduğuna, yüzde 78’i kayıt dışı olmak üzere çalışma hayatında 2 milyona yakın çocuk işçinin bulunduğunu ve eğitimdeki fırsat eşitsizliğine dikkati çeken Neşet Sayman, Öte yandan okullaşma oranlarındaki yetersizlik çözülememiş bir sorun olarak ortada durmaktayken, pandemi süreci eğitimdeki eşitsizlikleri daha da derinleştirmiştir. Bugün en az 4 milyon öğrenci uzaktan eğitime ulaşamamış veya eğitim sürecinden tamamen kopmuştur. Yoksul ailelerin çocukları her geçen gün eğitim sürecinden kopmakta ve bu durum giderek okul terkiyle sonuçlanmaktadır“ dedi.

Çocuklara karşı işlenen suçların devam ettiğine de vurgu yapan Sayman, şöyle devam etti;

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Vatanı korumak çocukları korumakla başlar' sözleri ışığında, tüm çocuklarımızın eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, her türlü istismar ve baskıdan uzak gelişimlerini sağlayabildikleri bir ülke hepimizin ortak özlemi olmalıdır. Bu duygular ve düşüncelerle yaşanan olumsuzluklara rağmen, aydınlık geleceğimizin güneşi ve güvencesi çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.' Haber merkezi