GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-07-2021 08:20   Güncelleme : 08-07-2021 08:20

"30 LİRAYLA BAHÇEYE GİRMEK İSTİYORUZ"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yeni sezon öncesinde tüm kesimlerde fındık taban fiyatı beklentisinin 30 lira olduğunu belirterek, bu sayede fiyat istikrarının da sağlanmış olacağını söyledi.

 

Yeni fındık sezonu öncesinde fiyat konusundaki bekleyiş sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklayacağı taban fiyat henüz netleşmezken, milletvekilleri, üreticiler, ziraat odaları ve oda başkanları 30 lira fiyat istiyor.

"30 lirada mutabıkız"

Fındık fiyatının en az 30 lira olması gerektiğinin altını çizen Soydan, "2021 yılında 1 kg. fındığın maliyetini 22.85 kuruş olarak hesapladık. Çünkü fındık hasat dönemi ve öncesi işçilik, gübre ve ilaç fiyatlarına büyük bir zam geldi. Bunları göz önüne aldığımızda 22. 85 kuruşluk bir maliyet söz konusu oluyor. Bu maliyetler üzerine % 30'luk refah payını da eklediğimizde 30 lira tekamül ediyor. Bu talebimizi milletvekillerimize, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü'ne, TZOB Genel Başkanımıza ulaştırdık. Görüştüğümüz herkesle 30 lirada mutabıkız. Çünkü kamuoyu, üreticiler, milletvekillerimiz ve bizler de 30 liralık bir fındık taban fiyatı istiyoruz. İnşallah 30 liralık bir fiyat, fındık sektörünü ve üreticileri memnun edecektir” dedi.

"İstikrar önemli"

Fındıkta fiyat istikrarının üreticinin bahçesine bakım yapmasında da önemli olduğuna dikkati çeken Soydan, "TMO'nun yeni sezonda da piyasada olması önemli bir unsur. Fındık fiyatlarının hasattan önce açıklanmasını istiyoruz. Eğer fındık taban fiyatı 30 lira olarak açıklanırsa istikrar da sağlanmış olacak ve bir problem görülmeyecektir. Üreticilerimiz bahçelerine en iyi şekilde sahip çıkıyor. Bunun en büyük sebebi de fındık fiyatında istikrarın sağlanmasıdır." Diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)