GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2021 08:30   Güncelleme : 05-06-2021 08:30

3 MEVSİM ÇİLEK ÜRETİMİ

3 MEVSİM ÇİLEK ÜRETİMİ

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu'da çilek üretiminin her geçen yıl arttığına dikkati çekerek, 3 mevsim toplanabilen çileğin fındık üreticilerine önemli bir ek gelir olmaya devam ettiğini söyledi.  

 

Ordu'da çilek üretiminin 2000'li yılların başlarında iyice gerilemesine karşın uygulanan proje ve teşviklerle bin 100 tonu bulduğunu aktaran Soydan, arazisi müsait olan üreticilerin çilek üretebileceğini dile getirdi.

"Üretimde artış sürüyor"

Ordu toprağının çileği sevdiğini belirten Soydan; "Çilek üretimi ilimizde son yıllarda artışını sürdürüyor. Üreticilerimize fındığın yanında önemli bir ek gelir olmaya başladı. Ordu'da üretilen çilekler, kaliteli ve damak tadı olmasının yanı sıra müşterisi ve pazarı da var. Üreticilerimiz de her yıl üretimin üzerine koyuyor. Şuan Bu işi yapan vatandaşlarımız çok önemli bir gelir elde ediyor.  Tarlalarda olan çileğimiz artık pazara inmeye başladı. Üreticilerimiz çilek üretiminden memnunlar." dedi.

"Önemli bir ek gelir"

Birçok fındık üreticisinin ek gelir getiren çileğe yöneldiğinin altını çizen Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; "Ordu'da çilek üretimi, Nisan-Mayıs ayında başladı, Ekim hatta Kasım aylarına kadar devam edecek. Yani 3 mevsimde de hasadı yapılabiliyor. Bu açıdan baktığımızda üreticilerimize de sürekli gelir getiriyor. Bunun farkında olan üretici, ürününe sahip çıkmaya devam ediyor. İlgili kurumların verdiği desteklerle de her yıl üretimin üzerine koyuluyor. Bu yıl bin 100 tona seviyesine kadar çıktı. O açıdan fındık üreticisi, fındığının yanında çilek üretimi de yaparak kendine bir ek kazanç sağlıyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)