GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 08:00   Güncelleme : 09-04-2021 08:00

24 AYLIK BAŞARI ÖYKÜSÜ…

24 AYLIK BAŞARI ÖYKÜSÜ…

 

İki yılda 100 milyon TL borç ödeyerek 45 milyon TL artıya geçtiklerini açıklayan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Tasarrufla elde ettiğimiz artı değeri şehrimiz ve hemşerilerimiz için hizmete dönüştürüyoruz. Önümüzdeki yıllar yatırım ve atılım yıllarımız olacak” dedi.

2020 faaliyet raporunun görüşüldüğü Altınordu Belediye Meclisi’nde, Başkan Tören 24 ayını değerlendirdi. 24 ayı ’başarı öyküsü’ adıyla sunan Başkan Tören, 2017 yılının son çeyreğinden bu yana açık veren, eksilerde devraldıkları bütçeyi iyileştirdiklerini ve maksimum tasarruf, maksimum yatırım ve maksimum hizmet anlayışını benimseyerek belediye bütçesini 24 aylık dönemde 45 milyon TL artıya geçirdiklerini söyledi.

’Bir tek hizmette tasarruf yapmadık’

Göreve geldikleri günden itibaren sıkı para politikası, mali disiplin ile hizmetlerden ödün vermeden kaynakların etkin, ekonomik, verimli ve yerli yerinde kullanımını ön planda tutan çalışmalarla 100 milyon TL’nin üzerinde borç ödediklerine dikkat çeken Tören, şunları kaydetti;

Mali başarı

“Tasarruf yaptık, ancak hizmette tasarruf yapmadık. Mali bütçe performansımız yüz üzerinden 98,5’tir. Bu Türkiye ölçeğinde bir başarıdır. Bu başarının yakalanmasında, Altınordu vizyonumuzun inşasında emeği ve katkısı bulunan Meclis üyelerime, desteklerini daima yanımızda hissettiğimiz Altınordu’muzun güzel insanlarına ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

24 ayda 18 araç

Belediyenin iki yıllık çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Aşkın Tören, şöyle devam etti;

“2019 yılında 36 olan Belediye hizmet aracı sayısını, 24 ayda hizmet araçlarında attığımız millileşme adımları sonucu 54’e yükselttik. Araç filomuzu da yüzde 50 artırmış olduk.

Göreve geldiğimiz andan itibaren şehrimizin adeta çilesine dönüşmüş yılların akut sorunlarına bir bir neşter vurduk. Bütün şehir eşit hizmet anlayışı ile 92 mahallemizde değişim ve dönüşümü yaşatan alt ve üst yapı yatırımlarını hayata geçirdik.

15 milyonluk destekle tarih yazdık

Pandemi ile mücadelede gösterdiği olağanüstü performans ile ülkeye örnek olan Altınordu Belediyemiz toplum sağlığının korunması adına verdiği mücadele yanında sosyal belediyecilikte de adeta tarih yazdı. Üretici köylü kadınlardan, öğrencilere, esnaflara, sporculara, eğitimden sağlığa, dolmuşçulardan çay ocağı işletmecilerine, engellilerden yaşlılara, kimsesizlerden ihtiyaç sahiplerine varıncaya kadar şehirdeki her insana dokunan sosyal sorumluluk örneği uygulamaları ile vatandaşların yüreklerini ısıttı. Altınordu’da hiç kimseyi yalnız bırakmayan, tüm kesimleri kapsayan 15 Milyon TL’lik pandemi tamamlayıcı sosyal destek paketini de devreye alan belediyemiz, toplumsal dayanışmada da örnek oldu.

Tek kuruş borçlanmadık

100 Milyon TL geçmiş dönem borcu ödeyen, emekçilerine 1000’er TL ikramiye veren, çalışanlarının ücretlerine yüzde 50’nin üzerinde artış yapan, araç makine parkını yüzde 50 artıran, şehirde değişim ve dönüşümü yaşatan, bütün şehir eşit hizmet anlayışı ile 92 mahallesinde yılların hizmet beklentilerine cevap veren, sosyal belediyecilik alanında tarih yazan, Altınordu’da hiç kimseyi yalnız bırakmayan, eğitime ve öğrenciye dev destekler veren, Dereli’de yaşanan sel afetinden İzmir depremine kadar yardım elini uzatan, Tunceli Ovacık, Siirt Baykan ve Türkmen dağına kadar şefkat ve merhamet köprüleri kurabilen, Altınordu’da dayanışma seferberliği başlatıp tüm kesimleri kapsayan 15 Milyon TL’lik pandemi tamamlayıcı sosyal destek paketini devreye alan Altınordu Belediyesi, tüm bunları tek 1 kuruş dahi borçlanmadan başardı. Bu başarı hepimizin.”

”Yeni bir tarih yazma dönemi”

“Biz günü kurtarmıyoruz, her yönüyle güçlü ve yaşanabilir bir Altınordu için geleceğe eserler bırakıyoruz” diyen Başkan Tören, “Yeni dönemde vizyon belediyeciliği kapsamında şehrimize değer katacak, her kesimden insana dokunacak vizyon projelerimizle çocuk dostu, tarih dostu, kitap dostu, sanat ve kültür dostu, engelli dostu, çevre dostu, rekabet gücü yüksek, yaşanabilir, modern; aynı zamanda turizmde, ticarette tarımda, tarım endüstrisinde teknolojide üreten bir Altınordu, yeşiliyle mavisiyle huzuruyla üretimi ile ışığı sönmeyen bir şehir için ‘Vizyonu Dünya Kenti Altınordu’ hedefimize adım adım ilerlemeye devam edeceğiz.” dedi. Haber merkezi