İzmir'de Deprem Tehlikesi: Prof. Dr. Ercan Uyarıyor!

İzmir'de son zamanlarda artan depremler vatandaşları tedirgin ediyor. Dün meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar...

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

İzmir'de son zamanlarda artan depremler vatandaşları tedirgin ediyor. Dün meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor. Peki, uzmanlar bu depremler hakkında ne diyor?

Deprem Bilimci Uyarıyor: Bölge M6,5 Büyüklüğünde Depreme Hazır Olsun!

Deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir açıklarında 6,5 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini açıkladı. Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Midilli-Sisam-Karaburun-Foça hattındaki Zeytinbağ kırığının gerilmeye devam ettiğini ve bu durumun büyük bir depreme işaret ettiğini vurguladı.

Son Deprem Gerginliği Boşaltmadı: Büyük Deprem Yakında Olabilir

Ercan, 12 Haziran'da meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremin buradaki gerginliği tam olarak boşaltamadığını ve bölgenin M6,5 büyüklüğünde bir depreme hazır olması gerektiğini söyledi. Uzman, depremin ne zaman gerçekleşeceğini ise şu anda bilmenin mümkün olmadığını ancak bölgenin bu riske karşı tetikte olması gerektiğini kaydetti.

Vatandaşlara Deprem Öncesi Hazırlık Tavsiyesi

Prof. Dr. Ercan, İzmirli vatandaşlara depreme karşı hazırlıklı olmalarını ve AFAD'ın yayınladığı "Acil Durum Çantası" ve "Deprem Planı" gibi bilgileri incelemelerini tavsiye etti. Ercan ayrıca, binaların sağlamlığı konusunda da gerekli kontrollerin yaptırılması gerektiğini vurguladı.

İzmir'de Deprem Gerçekleşirse Ne Olacak?

Büyük bir depremin İzmir'de yol açacağı hasarın boyutu, depremin büyüklüğüne, lokasyonuna ve zemin tipine göre değişiklik gösterecektir. Uzmanlar, bu tür bir depremin can ve mal kayıplarına yol açabileceği konusunda uyarıyor. Yetkililer de vatandaşları depreme karşı bilinçlendirmeye ve hazırlıklı olmaya teşvik ediyor.

16 May 2024 - 23:01 - Gündem

Mahreç  Salih Can Ongun