"Yüksek Faiz Mağduriyetine Son Verilmeli!"

Ordu Marangozlar Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sefa Duran'ın çağrısı net: Esnaflar kredi mağduriyetinden bıktı!

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
"Yüksek Faiz Mağduriyetine Son Verilmeli!"
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Marangozlar Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sefa Duran, esnafların kredi mağduriyetine dikkat çekerek, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından uygulanan faiz artışının büyük bir endişe kaynağı olduğunu ifade etti.

Son dönemde esnaflara sağlanan kredilerde yaşanan faiz artışlarının, esnafların üzerindeki borç yükünü artırdığını belirten Başkan Duran, özellikle geriye dönük olarak belirlenen faiz oranlarının esnafları ekonomik anlamda zor durumda bıraktığını vurguladı.

"Mağduriyetin Boyunu Yükseltiyor" 

Bankalardan alınan kredilerin sabit faiz oranlarına sahip olduğuna dikkat çeken Duran, Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden alınan kredilerde ise esneklik ve yüksek faiz oranlarının esnafı olumsuz etkilediğini dile getirdi. Birçok esnafın iş yerini ipotek vererek veya kefil bularak çektiği kredilerin faizlerindeki artışın, mağduriyetin boyutunu daha da derinleştirdiğini ifade etti. 

Küçük esnafın zaten zorlu bir dönemden geçtiğini belirten Duran, yapılan düzenlemelerin esnafı daha da zor durumda bıraktığını ve bu durumun acil olarak çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı. Küçük esnafın ekonomik olarak ayakta kalabilmesi ve işlerini sürdürebilmesi için faiz mağduriyetinin giderilmesi için gerekli adımların atılmasını beklediklerini ifade etti. 

16 May 2024 - 14:10 Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz